Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Açılışı baba kız yaptı
Açılışı baba kız yaptı
Türkiye'de caz müziği denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan İlham Gencer ve kızı Ayşe Gencer, gerek birlikte gerek ayrı çıktıkları sahnelerde cazı Türk dinleyicisine sevdiriyor. 23. Ankara Uluslararası Caz Festivali için başkente gelen baba-kız, 30 Nisan Dünya Caz Günü'nde müzikseverlerle buluştu.
Kültür Sanat 1 Mayıs 2019 - 15:27

Yüksek enerjisiyle izleyenleri büyüleyen 93 yaşındaki caz duayeni İlham Gencer, kendi yolundan yürüyen ve caz dünyasında önemli bir yer edinen kızı Ayşe Gencer ile aynı sahneyi paylaşmanın gururunu yaşadı. İlham Gencer, piyanonun başına 5 yaşında oturduğunu, 16 yaşından beri de profesyonel anlamda caz şarkıcılığı ve piyanistlik yaptığını söyledi. “Türkiye’nin ilk caz piyanist ve şarkıcısıyım. Benden öncesi yok benden sonrası çok” ifadesini kullanan Gencer, artık Türkiye’de çok iyi caz müziği yapan gençler olduğunu belirtti. Caz vokalisti kızıyla ilk defa büyük bir orkestra eşliğinde düet yapmanın kendisini heyecanlandırdığını anlatan Gencer, “İstanbul’da muhtelif konserlerde beraber sahneye çıkarız. Beraber çok çalıştık ancak düet yapmadık. Baba kız düet yapmayı çok sevdim” diye konuştu.

’78 YIL SONRA AKLIM BAŞIMA GELDİ’

Gencer, son birkaç aydır piyano çalarak şarkı söylemeyi bıraktığını aktararak sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçen yaz Marmaris’te çalışırken kendi kendime şöyle dedim: ‘Sen hiçbir zaman caz şarkıcısı olmazsın çünkü piyano çalıp, şarkı söylüyorsun diyaframını sıkıştırıyorsun. Frank Sinatra hiç oturarak şarkı söyler miydi, söylemezdi. O zaman sen de ayağa kalk.’ Geçtiğimiz yazdan beri artık oturarak şarkı söylemiyorum. Sololarda oturuyorum, şarkıya başladım mı ayaktayım. Marmaris dönüşü şarkıcı olarak kendimi kabul ettim. 78 yıl sonra aklım başıma geldi. En sonunda kendimi keşfettim. Şimdi bütün piyanist şarkıcılara da tavsiye ediyorum. Yaparlarsa kendileri kazanır.” Gencer, cazın kendisi için özgürlük anlamına geldiğini vurgulayarak “Çünkü caz müziğinde kalıplara uymuyorsunuz. Özgürlüğü cazda buluyorum” dedi.

‘CAZA DOĞDUM’

Ayşe Gencer ise Ayten Alpman ve İlham Gencer’in kızı olarak müzikle büyüdüğüne işaret ederek “Ben caza doğdum. Büyüyene kadar başka müzik dinlemedim, bilmedim, duymadım” diye konuştu. Gerek annesi gerek babasıyla birçok kez sahneye çıktığını anlatan Ayşe Gencer, bunların çok özel ve güzel deneyimler olduğunu anlattı.

AA