Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Adıyaman’da, ‘Herakles’in sopasının kabartması bulundu
Adıyaman’da, ‘Herakles’in sopasının kabartması bulundu
Adıyaman'ın Gerger ilçesinde 3 ay önce bulunan 2 bin yıllık taş askeri gözetleme kulesinde yapılan ikinci incelemede, Yunan mitolojisinde 'Herakles', Roma mitolojisinde 'Herkül' diye geçen yarı tanrının sopasına ait kabartmalar bulundu.
Kültür Sanat 5 Kasım 2018 - 15:07

Gerger kırsalında 3 ay önce ihbarla bulunan ve 2 bin yıllık olduğu anlaşılan 2 katlı, 10 metre yüksekliğindeki askeri kule, Adıyaman Müze Müdürlüğü ekipleri tarafından incelendi. Ekipler tarafından ikinci kez yapılan incelemede, kulenin giriş kapısı üzerinde kılıca benzetilen kabartma görüldü. Kabartmanın, Yunan mitolojisinde ‘Herakles’, Roma mitolojisinde ‘Herkül’ olarak bilinen yarı tanrının sopası olduğu belirlendi.
resimid_6576824
“TAŞLARIN AĞIRLIĞI 2 TONU BULABİLİYOR”

Çalışmalarla ilgili konuşan Müze Müdür Vekili Mehmet Alkan, “Askeri kulenin ilk bulunmasından sonra yapılan ikinci incelemede, hemen kapının üst kısmında Herakles’in ‘keolesi’ yani sopası bulunmaktadır. Taşların ağırlıkları 500 kilo ile 2 ton arasında değişmektedir. Üst örtüsü yıkılmış olan askeri gözetleme kulesi etrafa hakim bir konumdadır” dedi.
(DHA)

Etiketler