Sözcü Plus Giriş

‘Politik roman yazsam hapse atarlar’

Yazar Ahmet Ümit, "Türkiye’de bir şeye dokunduğunuz zaman insanları cezalandırıyorlar. Açık bir şekilde iktidar partisinden yana değilseniz siz zararlılar içerisindesiniz, tehlike içerisindesiniz, potansiyel düşman olarak görülüyorsunuz" dedi. 

null
Güncellenme: 10:14, 06/11/2017
‘Politik roman yazsam hapse atarlar’

Birgün’e röportaj veren yazar Ahmet Ümit, son romanından Türkiye’nin mevcut durumuna, şov programlarının topluma etkisinden politikaya dek birçok açıklamalarda bulundu.

‘ÇÜRÜMENİN DİBİNİ YAŞIYORUZ’

Toplumun ahlaki olarak çürümenin dibini yaşadığını ifade eden Ümit, şov programlarında büyük trajedilerin eğlence aracı yapıldığını, bunun da toplumun bir aynası olduğunu söyledi. 1980’lerden itibaren köyden kente doğru sık bir göç yaşandığını not düşen Ümit, sözlerini şöyle sürdürdü: “O yüzden de kültür değişti. Artık bir konuda uzman olmanıza da gerek yok. Herkes her şeyi yapabiliyor, önemli olan sizin güçlü olmanız, arkanızda birinin olması. Devletimiz yaratmakla meşgul değil, yasaklamakla meşgul. O yasakladığı şeylerin çoğu da toplum yararına değil devlet yararınadır. Bugün yaptığı şey, de ‘Ya önümüzdeki 10 yıl bunlar çok büyük zarar verecek’ diye düşünmez. Ancak iş patladıktan sonra gündemine gelir ve o zaman da bizlerin zoru olmasa o işlere bulaşmaz.”

‘İKTİDAR PARTİSİNDEN DEĞİLSENİZ POTANSİYEL DÜŞMANSINIZ’

“Türkiye toplumu büyümüyor! Çocukluktan çıkamıyor!” diyen Ümit, bu nedenle zihinsel tembelliğin hakim olduğu, özgür düşüncenin olmadığı bir ülkede yaşadığımızı ifade ederek, politik roman yazma fikrine dair de şunları söyledi: “Oturup politik bir roman yazacak olursam o da beni kısıtlar. Dahası, hapse atarlar. Çünkü şu an Türkiye'de bir şeye dokunduğunuz zaman insanları cezalandırıyorlar. Açık bir şekilde iktidar partisinden yana değilseniz siz zararlılar içerisindesiniz, tehlike içerisindesiniz, potansiyel düşman olarak görülüyorsunuz. Zaten beni doğrudan politikadan çok kültür ilgilendiriyor ve kültürü anlatıyorum. Biz eğer bir kültürel iklim yaratabilirsek gelecekte, politik dönüşüm bu kültürel iklim üzerinde gerçekleşir. Bunu bizim solcu yazarlar anlamadı, hep politik metinler yazdılar.”

İlginizi ÇekebilirAhmet Ümit yazar olma serüvenini anlattıAhmet Ümit yazar olma serüvenini anlattı
Yayınlanma Tarihi:10:08,