Sözcü Plus Giriş

Ahmet Hamdi Tanpınar doğumunun 120. yılında anılacak

Türk edebiyatının en önemli isimlerinden birisi olan Ahmet Hamdi Tanpınar, doğumunun 120. yılında Beyoğlu'nda anılacak. Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek programda birçok etkinlik gerçekleştirilecek.

Güncellenme: 12:03, 08/06/2021
Ahmet Hamdi Tanpınar doğumunun 120. yılında anılacak

Türk edebiyatının en önemli isimlerinden birisi olan Ahmet Hamdi Tanpınar resimden musikiye, mitolojiden evliya menkıbelerine, psikolojiden mimariye birçok alanda işlediği eserleriyle bugün de unutulmaya yüz tutmuş değerlere ışık tutmaya devam ediyor.

Türk edebiyatının yanı sıra dünya edebiyatında da önemli bir yere sahip olan Tanpınar’ın doğumunun 120. yılında, ömrünün son 20 yılını geçirdiği ve birçok eserine ilham kaynağı olan İstanbul Beyoğlu’nda anma programı gerçekleştirilecek.

Program, 10 Haziran-6 Temmuz tarihleri arasında Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde yapılacak.

İLK KEZ GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK

Ahmet Hamdi Tanpınar'ı anma programı kapsamında açılacak ‘Tanpınar Sergisi’ ile katılımcılar usta yazarın zengin dünyasına bir kez daha konuk olma heyecanını yaşayacak.

Küratörlüğünü Mehmet Lütfi Şen’in üstlendiği sergide, Tanpınar’ın eserlerinin yanı sıra, özel eşyalarından el yazması metinlerine, kişisel notlarından imzalı kitaplarına kadar birçok kıymetli hatırası ilk kez gün yüzüne çıkacak.

Sergi açılışının ardından kaleme aldığı romanlarıyla, denemeleriyle ve şiirleriyle derin izler bırakan Tanpınar’ın eserlerinden bestelenen şarkıların seslendirileceği bir de konser gerçekleştirilecek.

* 1901 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ahmet Hamdi Tanpınar, birçok usta yazar gibi Beyoğlu’nda zaman geçirdi. Özellikle, 1942’den vefat tarihi olan 1962 yılına kadar Beyoğlu’nda yaşayan Tanpınar, Türk edebiyatının yanı sıra dünya edebiyatının da en güçlü yapıtlarından kabul edilen birçok eserini Beyoğlu’nda kaleme aldı. İlk olarak İstiklal Caddesi üzerinde yer alan Narmanlı Yurdu’nda ikamet eden Tanpınar, ‘Huzur’ romanı başta olmak üzere birçok kıymetli eserini burada kaleme aldı. Daha sonra Taksim Gümüşsuyu’nda bir apartman dairesine yerleşen Tanpınar burada da yazma maratonuna ara vermedi ve ‘Saatleri Ayarlama Enstitüsü’ romanını kaleme aldı. (İHA)

Yayınlanma Tarihi:12:02,