Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ajda Pekkan ile Çapa ailesi arasındaki kırgınlığı yeniden gündeme taşıdı
Ajda Pekkan ile Çapa ailesi arasındaki kırgınlığı yeniden gündeme taşıdı
Her şey yıllardır müzik prodüktörü olarak sektöre hizmet eden Moko Yapım'ın sahibi Murat Yıldırım'ın 2015'te kaybettiğimiz ilk Türk kadın şarkı sözü yazarı Fikret Şeneş'e anı albümü yapmak için kollarını sıvamasıyla başladı.
Yüksel ŞENGÜL
Kültür Sanat 3 Haziran 2019 - 13:07

Dikkatimizi çeken Şeneş’in şarkılarını bu albüme yorumlayanlar listesinde Ajda Pekkan’ın olmamasıydı. Şeneş’in Ajda Pekkan’a verdiği ve dönemin en sevilenleri arasında liste başı olanları bugün bile hatırlıyoruz: Kimler Geldi Kimler Geçti, Sensiz Yıllar, Dile Kolay, Son Yolcu, Uykusuz Her Gece…

Murat Yıldırım- Yüksel Şengül

NE YAZIK Kİ İKNA EDEMEDİM

Bu konuyu sorduğum Murat Yıldırım şu açıklamayı yaptı:

“Çok üzgünüm ama Ajda Hanım’ı ikna edemedim. Samsun Demir ile Ajda Hanım’a gittik, Fikret Şeneş anı albümünü müjdeledik. Fikret Hanım’la ilgili anılarını anlattı, hiç görülmemiş fotoğraflarının olduğundan söz etti. Sonra da, albümde yer alamayacağını söyledi ve ikna edemedik. Sanırım Çapa ailesiyle aralarında olan kırgınlıklar yüzünden. Araya pek çok önemli aracılar koymama rağmen herkese ‘Hayır’ dedi.”

Ajda Pekkan – Fikret Şeneş

AJDA PEKKAN, SÖZCÜ’YE KONUŞTU

Bunun üzerine Ajda Pekkan’ı arayıp konuştum… İşte, Süperstar’ın söyledikleri:

“Fikret Şeneş benim hayatta en değer verdiğim kişilerden birisiydi. Onun en güzel şarkılarını ben okudum ve benim sesimden ölümsüz oldular. Fikret Şeneş’i her zaman yüreğimde taşıyacağım. Murat Yıldırım’ın Fikret Şeneş anı albümüyle ilgili bana getirdiği teklifi ne yazık ki kabul edemedim. Bu benim rahmetli Fikret Hanım’a gösterdiğim bir tepki değildir asla. Bu Çapa ailesine kırgınlığımdır. O aileyle aynı projede yer alamam, gerekirse ben tek başına bir Fikret Şeneş anı albümü yaparım. Çapa ailesinden benimle ilgili söylenen sözlerle ilgili yıllardır özür bekledim. Ne yazık ki böyle bir özür gelmedi.”


Çapa ailesiyle bu konuyu görüşen Murat Yıldırım da onlardan gelen mesajı bizimle paylaştı:

“Fikret Şeneş hastanede bir yıl kaldı gelmedi, üç yıl evdeydi her gün onu sayıkladı, o zaman da gelmedi. Biz de son yolculuğuna çıkarken ‘Artık camiye de gelmese olur’ dedik.”

“ANI ALBÜMÜ SERİSİNE ATATÜRK’LE BAŞLAYACAKTIM”

Gelelim Aysel Gürel’den (Aysel’in) Zeki Müren’e (İşte Biziz Zeki Müren), Kayahan’dan (Kayahan’ın En İyileri), Muazzez Abacı’ya (Sezen’imin Şarkıları) kadar dört tane anı albümü yapan Murat Yıldırım’ın yeni anı albüm Fikret Şeneş projesine.


Türkçe sözlerini yazdığı 290 şarkıya imza atarak onları Türk pop müziğine kazandıran Şeneş’in anısına temmuz ayında çıkarmayı planladığı albümü ve öncesini konuştuğumuz Murat Yıldırım, sorduğumuz her soruya cevap verdi.

Bugüne kadar yaptığın pek çok anı albümü oldu ama başlangıcı nasıl oldu?

Ben anı albümleri serisine ilk olarak Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar albümüyle başlayacaktım. Ülkü Adatepe’yle el ele vererek bu projeyi ortaklaşa hayata geçirecektik ki talihsiz bir kazayla onu kaybettik. Ben de vazgeçtim… Yoksa çok güzel olacaktı o anı albümü. Ülkü Hanım, kendi el yazısıyla yazdığı anıları eşliğinde, bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış pek çok Atatürk fotoğrafını da albüm kartonetine koyacaktık.

Murat Yıldırım- Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe


ÖNCE AYSEL, SONRA KAYAHAN VE ZEKİ MÜREN

İlk anı albümünü ve sonrasını konuşalım…

İlk anı albümünü Aysel Gürel’e yaptım. Onun eserlerini 15-16 şarkısı söylendi. Çok sevildi, çok satıldı. Ruhu şadolsun Aysel Gürel’in. Ardından Kayahan’la çalışmaya başladık. Hangi şarkısını hangi sanatçının okuması gerektiğini bile o söyledi. Zaten bu çalışmaların büyük bölümünde artık sağlığı iyi değildi.

Murat Yıldırım- Mehtap Ar- Müjde Ar

14 Şubat Sevgililer Günü’nde konser verildi. O konserde Nilüfer Hanım’la barıştılar. Onlar muhteşem ikiliydi. Albümün çok sattığını gördü ama aldığı ilk ödülü göremedi.

Üçüncüsü Zeki Müren oldu…

80’li yıllarda rahmetli gazinocu Hasan Ekici tanıştırmıştı beni Zeki Müren’le. Çok sevdiğim, saygı duyduğum bir sanatçıydı. 20. ölüm yıldönümünde mezarına sadece bir kişinin gitmesi yüreğime dokunmuştu. Bunun üzerine İşte Biziz Zeki Müren adlı anı albümünü yapmaya karar verdim.

Beklenen Şarkı adlı eserini albüme koyacaktım ama bestekarı bilinmiyordu. Gazete ilanlarından bu şarkının söz yazarı olan Sabiha Gözen’i Kanada’da bulduk ve izin aldık. Bu albüm de çok sattı, geçen yıl çıkardığım Muazzez Abacı anı albümü de çok sattı.

“KEŞKE AJDA HANIM BU ALBÜMDE OLSAYDI”

Gelelim Fikret Şeneş anı albümüne… Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Gazeteci ve televizyoncu olan arkadaşım Ömer Özgüler çok severdi Fikret Şeneş’i. Bir gün Şeneş aramış Ömer’i ve ‘Şarkılarım televizyon ve gazetelerde yayınlanıyor ama adımı belirtmiyorsunuz. Bu şarkılar benim şarkılarım, okuyan sanatçıların değil’ diyerek sitem etmiş. Fikret Hanım’ı kaybettikten sonra Ömer bir gün ‘Neden bir Fikret Şeneş anı albümü yapmıyorsun?’ dedi.

Fikret Şeneş

Çalışmalar böylece başladı. Ceylan Çapa dahil tüm Çapa ailesi destek oldular, yüreklendirdiler. Albümde 22 şarkı, 22 yorumcu var. Bilinmeyen genç sesler de var, starlar da var. Mevlana’nın bir sözünü çok severim, ‘Kamil odur ki, koca dünya bir eser / Eseri olmayanın yerinde yeller eser’… Beni çok etkileyen bir sözdür bu. 5 albüm 100 şarkı ve 90 yorumcu seslendirdi bu projelerimi. Sanatçılarımız hayata veda edip bu dünyadan çekilseler bile onların yaşamaya devam etmesi için eserlerini genç nesillere tanıtma konusunda anı albümleriyle bir nebze de olsa katkı sağlayabilirsem ne mutlu bana.
Keşke Ajda Hanım (Pekkan) bu albümde olsaydı. Hatta şarkıdan vazgeçtim, şiir bile okusa çok önemliydi. Kısmet değilmiş.

Albümle ilgili bilgileri öğrenebilir miyiz?

Bu albümün adı, Kimler Geldi Kimler Geçti (Fikret Şeneş)… Bu albümde yer alan 22 sanatçıdan bazıları şöyle sıralanıyor: Sezen Aksu, Şevval Sam, Serel Yereli, Buray, Ali İnsan,Yalın, Rubato, Manga, Bengü. Diğerleri sürpriz olsun. Bu albümle birlikte 5 tane anı albümü yapmış oluyorum. Her birinden ödüller aldım, tebrikler aldım. Ancak bana en büyük ödül, bu şarkıları yaparak o ölümsüz sanatçıları yeniden günümüze taşımanın gururu ve kıvancı oldu.