Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Akılalmaz nasıl yazılır? TDK’ya göre ‘akıl almaz’ bitişik mi ayrı mı yazılır?
Akılalmaz nasıl yazılır? TDK’ya göre ‘akıl almaz’ bitişik mi ayrı mı yazılır?
Türk Dil Kurumu (TDK) güncel yazım kılavuzu ile internet ortamında hizmet vermektedir. Birçok kelimenin nasıl yazıldığı bu güncel sözlük sayesinde online olarak sorgulanabilmektedir. Bu sayfada en çok sorgulanan sözcük tipleri bitişik ya da ayrı yazılması gerekenlerdir. Bu sözcüklerden biri de ‘akılalmaz’dır. Akılalmaz mı, akıl almaz mı? Nasıl yazılır? TDK'ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde...
Sozcu.com.tr
Kültür Sanat 17 Haziran 2019 - 08:40

Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Türkçeyi yazım kılavuzuna uygun bir şekilde kullanmak isteyenlerin sık sık yazılışını merak ettikleri sözcüklerden biri de ‘akılalmaz'dır.

AKILALMAZ NE DEMEK: İnanılmayacak derecede, şaşırtıcı, inandırıcı olmayan halleri vurgulayan söz.

AKILALMAZ NASIL YAZILIR?

Bu kelimenin “akılalmaz mı, akıl almaz mı” olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı akılalmaz şeklinde olmalıdır. Yani birleşik yazılmalıdır.

akıl almaz (Yanlış kullanım)
akılalmaz (Doğru kullanım)

Cümle içinde kullanımı:

“Geçen yıl okulda akılalmaz olaylar yaşandı.”

Etiketler