Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
AKM’nin ön cephesi sökülüyor
AKM’nin ön cephesi sökülüyor
Yıllardır atıl bir şekilde bekleyen ve yeni bir tesis yapılması için yıkımına başlanan Taksim Meydanı'ndaki Atatürk Kültür Merkezi'nin ön cephesindeki camların yarısının söküldüğü görüldü. 
Kültür Sanat 23 Şubat 2018 - 11:58

Taksim’in simge yapılarından Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkımı sürüyor. Yıkım çalışmalarında ön cephedeki camların söküldüğü görüldü.

Önü paravanlarla kapatılan AKM’ye gelen işçiler, ilk olarak binadaki kırık camları sökmüş, ardından iş makineleri beton zemini kazmaya başlamıştı.

Yıllardır atıl bir şekilde duran AKM’nin yerine yeni bir opera binası yapılacak. Yeni binanın lansmanını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirmişti. Yeni tesisin 2019'da hizmete girmesi planlanıyor.

 

 

İŞTE, AKM’NİN TARİHİ

İstanbul Atatürk Kültür Merkezi, ilk olarak 1930 yılında opera olarak projelendirildi; ancak bu proje uygulanmadı. Yeniden hazırlanan projenin inşaatına ise 1946 yılında İstanbul Belediyesince başlanıldı. Kaynak yetersizliği nedeniyle tamamlanamayan inşaat, 1953 yılında 6165 sayılı Kanunla Hazineye devredildi. 1956 yılında proje, Bayındırlık Bakanlığınca ‘Kültür Merkezi’ olarak revize edildi.Bayındırlık Bakanlığında görevli mimar Hayati Tabanlıoğlu gözetiminde tamamlanan inşaat 1969 yılında, ‘İstanbul Kültür Sarayı’ adıyla hizmete açıldı. 1970 yılında sahnelenen bir oyun sırasında çıkan yangın nedeniyle kullanılamaz hale gelen bina, onarımlar sonucu 1977 yılında ikinci kez hizmete açıldı. Bakanlığın talebiyle hazırlanan, binanın betonarme taşıyıcı sisteminin dayanımı hakkındaki Sakarya Üniversitesi'nin 15.05.2007 tarihli raporunda takviye edilmesi gerektiği bildirildi. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Hakkında Kanun kapsamında, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından imzalanan protokol çerçevesinde 28.06.2009 tarihinde tamirat ve tadilat işi ihalesi yapıldı. Yapılacak işler Koruma Kurulu tarafından da onaylanmasına rağmen Kültür Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası'nın açtığı dava sonucu İstanbul 9. İdare Mahkemesi, 16.12.2009 tarihinde, dava konusu Koruma Kurulu Kararı'nın ve eki avan projenin iptaline karar verildi. Bunun üzerine, Kültür Merkezi'nin mevcut hali ile korunması, sadece güçlendirme, tamirat ve tadilat yapılmasına ilişkin projeler hazırlandı. 09.04.2012 tarihinde ‘İstanbul Atatürk Kültür Merkezi Güçlendirme, Tadilat ve Tamirat İşleri’ işinin ihalesi gerçekleştirildi.

YENİ PROJEYİ DE TABANLIOĞLU AİLESİ YAPIYOR

Binada söküm işleri tamamlandıktan sonra, İTÜ İnşaat Fakültesince yapılan inceleme sonucu tahribatın beklenenin üzerinde olması üzerine 23.05.2013 tarih ve 101321 sayılı Bakanlık Makamı Olur'ları doğrultusunda ikinci bir emre kadar işin durdurulmasına karar verildi. İstanbul Atatürk Kültür Merkezi ve müştemilatının bulunduğu alanın, mülkiyeti birden çok kamu idaresine ait taşınmazlardan oluşması nedeniyle, bu alanda bulunan kamu kurumlarına ait parseller 2017 yılında birleştirildi. Mimar Murat Tabanlıoğlu, Atatürk Kültür Merkezi yerine öneri olarak hazırladığı ‘Kültür ve Sanat Merkeziö avan projesini, 09.10.2017 tarihli dilekçeyi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sundu. İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 20.10.2017 tarihli ve 5785 sayılı kararı ile Atatürk Kültür Merkezi cephe görünüşünü, fonksiyonunu ve ismini koruyacak yeni avan projeyi uygun buldu ve yeni proje için çalışmalar başladı. DHA

Son güncelleme: 12:28 - 23.02.2018