Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
AKP, Bosna katliamını anlatan filminden desteği çekti
AKP, Bosna katliamını anlatan filminden desteği çekti
AKP, Bosna'nın Srebrenitsa kentinde 8 binden fazla Müslüman erkeğin katledilmesini anlatacak ve tarihin son soykırımını dünyaya duyuracak olan 'Son Çağ' isimli filme verdiği desteği geri çekti. Filmin yapımcısı Veysel Atasever, AKP'li yetkililerin filmin yönetmenine desteğin geri çekilmesi sebebini "Şimdi Sırpları üzmeyelim" diyerek açıkladığını öne sürdü.
Kültür Sanat 8 Mart 2018 - 15:48

Ali GÜLEN / FRANKFURT

AKP, 1995 yılında Sırpların organize ettiği Bosna katliamını anlatan ‘Son Çağ’ filminden desteğini çekti. Filmin yapımcısı Veysel Atasever, AKP’li yetkililerin desteğin çekilmesiyle ilgili “Sırplarla arayı bozmayalım” dediğini söyledi. Wilma Elles‘in kendisinden filmle ilgili rol istediğini açıklayan Veysel Atasever, “Gelip rol istedi.Benim adım Erdoğan demek. Bütün kapıları açar‘ dedi. Yapımcı şirketimin ortaklarıyla görüştüm ve Wilma Elles‘i yapımın yüzde 50’sine ortak ettim. Ancak, Hollanda ile kriz başlayınca, projeyi süründürmeye başladılar. Şimdiye kadar yaptığım 120 bin Euro'luk masrafı bile vermiyorlar” dedi.

Davutoğlu'nun Başbakanlığı döneminde, Srebrenitsa şehitlerinin anneleri ile birlikte Ankara'ya davet edildiğini anlatan Atasever, projenin de bu şekilde start aldığını söyledi. Veysel Atasever, daha sonra araya rüşvet isteyenlerin, aracıların girdiğini, bir bakanın bile yüzde 10 civarında komisyon istediğini öne sürdü.

vilmaveyselbulten

Veysel Atasever (solda), Wilma Elles (sağda)

Sinema Genel Müdürlüğü'nün, Bosna'da geçen filmin tüm oyuncularının Türk olmasını istediğini anlatan Veysel Atasever, “AKP'nin bütün meselesi, yaşanan gündeme göre filmi değiştirmekti. ‘Katliamı yapan Sırplarla şimdi aramız iyi’ diyerek filmde göstermek istemediler. Hollanda da suçlu ama tüm senaryoyu onların üzerine yıkamayız. Bu film için gidip aylarca Bosna'da kaldım. Bosnalı Şehitler Derneği’nin Başkanı Hatidze Mehmedovic ile kaldım. Tüm olayları birebir yaşadım. Artık omuzlarımda orada katledilen, soykırıma uğrayan 8 bin insanın yükü var. Ben bu yükü ömür boyu taşıyamam. Bu filmi yapacağım” dedi.

HÜKÜMETİN İSTEDİĞİ BİÇİMDE ÇEKİLECEK ISRARI

Kendisine, Alman TV'leri ARD-WDR'in de destek verdiğini ancak Türkiye'nin filmden desteğini çekmesinin ardından açıkta kaldığını belirten Atasever, “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kelime-i şehadet getirtip Müslüman yaptığı Wilma Elles, sözde her kapıyı açıyordu. Amacı kendisine de rol verdirmekti. Bana göre iyi bir oyuncu filan değil. Ama senaryoyu gerçeği çevirelim, ilk uzun metrajlı filmi yapalım diye, ona da katlandık. Erdoğan'ın ‘Mücella’ dediği ve sahte Müslüman olan, evinde de bir Hristiyan gibi yaşayan Wilma Elles, şimdi avukat ordusuyla üzerimize gelmek istiyor” diye konuştu. Yaşanılanların ardından Wilma Elles ile yeniden görüştüğünü anlatan Atasever, “Filmin neden bu duruma sokulmak istediğini sordum. O da ‘Çünkü ben Erdoğan'a söz verdim. Film, hükümetin istediği biçimde çekilecek!' dedi. Ayrıca Wilma Elles özel isteklerde de bulunuyordu. Bana göre Wilma Elles iyi bir oyuncu değil. Bir yönetmen hatır için kimseye rol vermez”

KONU, MECLİS'E TAŞINDI
Bu arada, ‘Son Çağ’ filmine destek verileceğini ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 3 Nisan 2017 tarihli yazısına rağmen bir türlü gereğinin yapılmaması TBMM’ye taşındı. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'a konuyla ilgili bir soru önergesi verdi ve desteğin neden çekildiğini sordu.

BAKAN’DAN ‘YEĞENİM, BAŞKA FİLM ÇEK’ TEKLİFİ

2015’te seçim hükümetinde görev yapan Kültür Bakanı Yalçın Topçu ile görüştüğünü de anlatan Veysel Atasever, şöyle dedi:

“Bana, ‘Bak yeğenim, sana para verelim git başka bir film çek' dedi. ‘Neden başka bir film çekeyim, efendim?' dedim. Dedi ki ‘Biz Rusya ve Sırbistan ile petrol boru hatları gibi konularda yeni anlaşmalara gidiyoruz. Bu film buna zarar verebilir’ dedi.”

Son güncelleme: 12:25 - 09.03.2018