AKP, kadına şiddeti meşrulaştırıyor

AKP'nin öykü festivalinde çocuklara 'annenizi vurun' mesajı

AKP, kadına şiddeti meşrulaştırıyor

1. Uluslarası Zeytinburnu Öykü Festivali’nin kapanış geçesinde çocuklara sergilenen oyunda, bir çocuğun babasını aldatan annesini vurması konu alındı. Sahnede silah patlatıldı.

 

AKP’li Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen Öykü Festivali’nin kapanış gecesinde akıllara zarar bir olay yaşandı. Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen ve 8’i yurt dışından olmak üzere 34 öykücünün katıldığı uluslararası festivalin kapanış gecesine, sahnede yaşananlar damga vurdu. Sahnede; Festival’in Onursal Başkanı öykücü Rasim Özdenören’in ‘Sedir yaprağı’ isimli hikâyesi metin dramatizasyonu tekniği ile teatral olarak sergilendi.

SİLAHLAR PATLADI, ÇOCUKLAR AĞLADI

Birgün’den Erk Acarer’in haberine göre; Özdenören’in ‘Sedir Yaprağı’ öyküsünde, Rıdvan isimli çocuk, babasını bir berberle aldattığı için annesini silahla vuruyor. Çocuklara seyrettirilen bu oyun, onlara hiç şüphesiz “anneniz aldatırsa onu öldürün” mesajı veriyor. Elbette sahnede yaşananlar bununla da sınırlı kalmadı. Oyundaki ‘ölüm’ sahnesinde kuru sıkı silah patlatıldı. Kapanış gecesine dahil olup oyunu izleyen veliler, çocuklarının, çok korktuğunu ve ağladığını belirtti.

KADINA ŞİDDET HER ORTAMDA MEŞRULAŞTIRILIYOR

Sahnede, bir annenin ölüme teşvik edilmesi ve çocukların patlayan silahla büyük korku yaşamaları, “Böyle olur AKP’nin öykü festivali” dedirtirken, kadına şiddetin böylesine meşrulaştırılıp adeta çocuklara bile dayatılan bir yaşam tarzına dönüştürülmesi tepki çekti.