Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Aksiyonlarla dolu bir roman: Kod Adı Pegasus
Aksiyonlarla dolu bir roman: Kod Adı Pegasus
Haluk Özdil’in yeni çıkan romanı 'Kod Adı Pegasus' okurlarına 'Tarsus'ta Hitler'e ait bir sır mı bulundu? sorusunu sorduruyor.
Kültür Sanat 27 Şubat 2018 - 12:59

Tarsus'un gecekondu mahallesindeki evin önünde dört kişinin öldürülmesiyle başlayan olaylar zinciri, 1920 yılında Çankaya'daki küçük bir bağ evinde yapılan gizli yemin törenine kadar uzanıyor. Törene katılan sekiz kişi arasında Mustafa Kemal de var…

Bu bölüm ‘Bin yıllık birikimin oluşturacağı Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri atılırken, kadim devletin koruyucuları, saklı tarihin içinde yeniden şekillenen Konsey’de yerlerini almışlardı’ diye bitiriliyor. 1939 yılında Avusturya'nın Döllersheim Köyü’ne gelen Nazilerin Hitler'in anneannesinin mezarı başta olmak üzere tüm köyü yok ettikleri, bu sırada köyün dışına dev bir metalik cismin gömüldüğü, savaşın bitimine doğru da bu gizemli cismin içinden alınan bir parçanın Tarsus'a getirildiği anlatılıyor.

KARANLIK DİYALOGLAR

Şifrelerle dolu romanda Uğur Mumcu'nun konuyla bağlantısı ve suikast anı ilginç şekilde anlatılıyor. Hızla günümüze dönen roman, Ankara ve İstanbul'da yaşanan istihbarat savaşlarını, ABD ve İngiliz elçiliklerindeki karanlık diyalogları çarpıcı bir dille okurlara aktarıyor. Finali Tarsus'ta geçen romanda en etkileyici bölümlerden biri de; kazı yapılan evden çıkartılan cismin toprak taşıyan kamyonlardan birine saklanarak Ankara'ya getirilmesi. Baştan sona kadar film izlermiş gibi etki uyandıran ‘Koda Adı Pegasus’ gerek konusu gerek anlatımıyla şimdiden ilgi çekmeye aday görünüyor.