Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ali Nesin’den Atatürk Üniversitesi DTCF binasına “çirkin” yorumu
Ali Nesin’den Atatürk Üniversitesi DTCF binasına “çirkin” yorumu
Ali Nesin'in Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi binasına yönelik kaleme aldığı ve sosyal medya hesabından paylaştığı yazı tepki çekti. Nesin, binayla ilgili "çirkin" tanımını yaparken, binanın ödüllü mimarı Bruno J.F. Taut'a da yüklendi. 
Kültür Sanat 29 Haziran 2017 - 15:26

OdaTV’nin haberine göre, Türk edebiyatının yapı taşlarından birisi olan Aziz Nesin'in oğlu, matematik profesörü Ali Nesin, Facebook hesabından Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi binasıyla ilgili “Burası Ankara Üniversitesi, Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi binası. Bu çirkin binayı yapan, yapmakla kalmayıp çok beğenip aydınlatan, en az dört bayrakla donatan, Atatürk’ün oldukça basit bir cümlesini üniversite duvarına kazımaya değer gören zihniyet elbette öğrenciler için bir masa, iki bank, üç güneşlik koymayı akıl edemezdi. Çünkü bu dalkavuk sefiller için genç ile davar arasında bir fark yoktur” mesajını yazdı.

DÜNYACA ÜNLÜ MİMAR TARAFINDAN YAPILDI

Mesaj, sosyal medyada büyük tepki çekti. Nesin’in hedef aldığı binanın mimarı ise Alman Bruno J.F. Taut’tu. 1937-1938 yıllarında projesinin çizildiği ve inşa edilmesinin ardından 1940 Kasım’ında öğretime açıldı. Almanya’da Naziler’in iktidara gelmesinin ardından Türkiye’ye davet edilen sosyalist mimar Taut; Atatürk Lisesi, Trabzon Lisesi, İzmir Cumhuriyet Kız Enstitüsü ve Atatürk'ün katafalkı gibi yapıları inşa etti. Dünyaca ünlü mimar, 24 Aralık 1938 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Taut, şimdiye kadar İstanbul Edirnekapı Şehitliği’ne kabul edilip gömülen tek gayrimüslim.

ali-nesin