Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Alman tiyatro topluluğundan son dakika çıkışı: ‘Gelmiyoruz’
Alman tiyatro topluluğundan son dakika çıkışı: ‘Gelmiyoruz’
21. İstanbul Tiyatro Festivali'nde III. Richard oyununu sergileyeceği duyurulan Almanya'daki Schaubühne tiyatro topluluğu Türkiye'ye gelmekten vazgeçti, nedenini ise şöyle açıkladı: "Üyelerimizin kişisel güvenlikleri garanti altında değil, çok sayıda gazeteci, bilim insanı ve insan hakları aktivisti tutuklu..."
Kültür Sanat 8 Kasım 2017 - 13:14

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Berlin’deki Schaubühne, 21. İstanbul Tiyatro Festivali’nde 17-18 Kasım’da Shakespeare’in III. Richard adlı oyununu sergileyecekti. Topluluk oyuna kısa bir süre kala yaptığı açıklamayla Türkiye’deki ‘son aylarda çok sayıda gazetecinin, bilim insanının ve insan hakları aktivistinin tutuklanması ve diğer başka endişeler’i öne sürerek, seyahati iptal ettiğini bildirdi.

Açıklamada, “Mevcut durumda topluluk üyelerinin kişisel güvenliklerini garanti altına alamıyor olmamız, Türkiye’ye gitmeme kararını almamıza yol açtı” dendi.

Schaubühne’nin Thomas Ostermeier, daha önce İran, Filistin ve Çin’de de oyunlar sahnelediklerini söyleyerek, söz konusu ülkelerde kurallara uyulduğu sürece tehlikeli ile karşılaşmadıklarını ancak Türkiye’deki durumun ‘öngürülebilir’ olmadığını söyledi.

Son güncelleme: 13:18 - 08.11.2017