Sözcü Plus Giriş

Almanya’da Ayla krizi büyüyor! Dava açılacak…

Frankfurt Türk Filmleri Festivali'nde açılış filmi olarak gösterilmesi planlanan, ancak yapımcı Mustafa Uslu'nun izin vermemesiyle gösterilemeyen Ayla ile ilgili kriz büyüyor. Festivalin organizatörleri, filmin yapımcısı Uslu'ya dava açmaya hazırlanıyor. 

Güncellenme: 13:50, 29/11/2017
Almanya’da Ayla krizi büyüyor! Dava açılacak…

Ali GÜLEN/FRANKFURT

Türkiye’nin Oscar adayı olan ve Kore Savaşı'nın anlatıldığı ‘Ayla’ ile ilgili Frankfurt Türk Filmleri Festivali’nde yaşanan kriz büyüyor. Festivalin açılış filmi olarak gösterilmesi planlanan film, yapımcı Mustafa Uslu’nun izin vermemesi sonucu gösterilememişti. Festivalin organizatörleri yapımcıya tepki gösterirken, yapımcı Uslu, Sözcü.com.tr’ye yaptığı açıklamada filmin açılış değil, kapanış filmi olarak gösterilmesini istediklerini, bu talebin de karşılık bulmayınca gösterime izin vermediklerini açıklamıştı.

Frankfurt Türk Filmleri Festivali Organize Komitesi, Uslu’ya karşı “Filmin gösterimini son dakikada engellediği için” dava açacaklarını duyurdu.

‘PARA HIRSI NEDENİYLE İZİN VERMEDİ’

Frankfurt Türk Filmleri Festivali adına konuşan, organizasyon sorumlularından Serap Gedik ise, Ayla'nın yapımcısı Mustafa Uslu’nun para hırsı nedeniyle filmi festivale açılış için göndermediğini söyledi. Gedik, 27 Kasım’da Türkiye’den bir telefon aldıklarını ve filmin 6 Aralık’ta kapanışta oynanması talebinin geldiğini anlatarak, “Bunu kabul edemem dedim. Afişler, kitapçıklar, her şey basıldı ve dağıtılmıştı. Ardından Hüseyin Bey ile filmin yapımcısı Mustafa Bey irtibata geçti. Olaydan bir hafta önce Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmede Mustafa Bey’in bir oyuncu ile geleceği müjdelenmişti” dedi.

İlginizi ÇekebilirAyla, son anda festivalden çekildi | Son dakika haberleriAyla, son anda festivalden çekildi | Son dakika haberleri
Yayınlanma Tarihi:13:40,