Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Altan Erkekli: Tüm toplumların en önemli varlıklarıdır çocuklar
Altan Erkekli: Tüm toplumların en önemli varlıklarıdır çocuklar
İnternet mecrasında yeni dizi daha yayınlanmaya başladı: Bozkır... BluTV'de dün başlayan polisiye dizide Altan Erkekli de Abbas karakterini canlandırıyor. Erkekli ile bu diziyi, rolünü, televizyon dünyasını, geçen hafta vizyona giren Bizi Hatırla filmini konuştuk.
Yüksel ŞENGÜL
Kültür Sanat 1 Aralık 2018 - 07:00

BluTV’de yayınlanan Bozkır adlı dizide nasıl bir karakteri oynuyorsunuz?
Şehrin ileri gelen insanlarından biri olan Abbas Bey, mali ve kültürel gücü yüksek bir karakter. Köklü bir aile olduğundan şehir tarafından önemsenen bir şahsiyet. Karısını erken yaşta kaybetmiş. Kızından başka varisi olmayan nüfuzlu bir sanayici.
Nur Fettahoğlu kızınız rolünde… Herkes, Fettahoğlu’nun yeni imajını konuşuyor…

Baba-kız olarak kamera önünde nasıl bir sinerji oluşturdunuz?
Tek evladım Dilara rolündeki Nur Fettahoğlu'yla sinerjimiz çok yüksekti. Öykü içinde birbirimize kızsak da gerçek hayatta samimi bir baba kız gibiydik.

altan-erkekli-4

Bozkır’da yer alan isimler soldan sağa şöyle sıralanıyor: Merve Çağıran, Bige Önal, Ekin Koç, Yiğit Özşener, Nur Fettahoğlu ve Altan Erkekli

İSTISMAR VE CİNAYETİN ÜSTESİNDEN GELEBİLİRİZ

Bozkır, polisiye bir dizi ve bir çocuk cinayetiyle başlıyor her şey… Çocuk cinayetleri ve çocuklarla ilgili cinsel istismarlar konusunda Altan Erkekli neler söylemek ister, nasıl mesajlar verir bize ve okurlarımıza?
Tüm toplumların en önemli varlıklarıdır gençler ve çocuklar. Onları büyütürken kötülüklerden uzak tutmak hepimizin tek dileğidir. Ne yazık ki tüm dünyada gördüğümüz çocuk istismarı ve cinayetler ülkemizde de yaşanıyor. Çocukları iyi eğitimle bilinçlendirip sevgiyi tüm ülkede çoğaltacak psikoloji ve pedagojiye eğitim sistemimizde daha çok yer vererek okullarda başlatacağımız bir planlamayla ülke olarak üstesinden gelebiliriz.

Bu dizideki cinayet çözülürken adalet duygusunu da tartışmaya açacağı söyleniyor… Bu konuyla ilgili neler söylersiniz?
Adalet vicdanlarda başlayan, kanunlarla sonuçlanan bir olaydır. Herkes kendi vicdanının sesini dinleyip hukukun üstünlüğüne inanırsa bu sorunun çözümüne ulaşabiliriz.

Daha önce polisiye bir film ya da dizide oynamış mıydınız?
Dizilerde polis görevi almadım ama yine rol gereği karakola çok düştüm. Oradaki bu tür sıkıntılarda ya dizideki patron ya da çevreden bir dost yardım ediyordu; belalardan o şekilde kurtuluyorduk.

ROL NEYSE ONU CANLANDIRMAK GÖREVİMİZ

Komedi, dram ve aksiyon… Oyuncu ile seyirci için gülmek mi hüzün mü heyecan mı daha önemli ve güzeldir?
Yaşamda hem gözyaşı hem heyecan hem mutluluk; hepsi var. Yerine göre neyi oynuyorsanız o duygu içinde en iyisini yapmak, -mış- gibi değil de karakterin gerçekliğiyle seyirciye yaklaşırsanız hem sizin hem izleyenler için en keyiflisi olur.

altan-erkekli-3
Siz hangisini tercih edersiniz?
Bu konuda oyuncunun tercihi olmamalıdır diye düşünüyorum. Rol neyse en iyi şekilde onu canlandırmak görevimizdir.
Senarist yazar, kameraman çeker, yönetmen yönetir, oyuncu da oynar.

İnsanlar fit olmak ve formda kalmak için çeşitli aktiviteler yapıyorlar. Peki bir oyuncunun formda kalması için yapması gerekenler nelerdir?
Sağlığa dikkat etmek önemli tabii ki. Herkes kendi üretim aracı olan vücuduna dikkat etmeli. Mümkün olduğunca zihin olarak genç kalmayı sağlamalıdır. Bunun için de okumak, eleştirmek, gezmek, görmek en önemli aktivitelerdir. Bir oyuncu vücudunu olduğu kadar beynini de zinde tutmalıdır.

İYİ Kİ BU MESLEĞİ YAPIYORUM

Meslekte kaçıncı yılınız ve bunca yılın sizde bıraktığı izlerle size kattıklarından söz eder misiniz?
Meslekte 43. yılımı geride bıraktığım şu günlerde iyi ki bu mesleği yapıyorum diye düşünüyorum. İyi ki bu kadar sevgiyi görüyorum ve o sevginin azalmaması için her zaman ayakta kalıp güzel şeyler yapmayı düşlüyorum.

Ekranda diziniz, vizyonda olan Bizi Hatırla adlı filminiz var. Bu filmde canlandırdığınız Eşref Bey karakteriyle ilgili neler söylemek istersiniz, bu karakter ve film size ne gibi duygular yükledi?
Sakin bir Ege kasabasından yaşayan Eşref Gönen mesleğinde usta bir terzi. Oğlu 9 yaşındayken eşini kaybetmiş. Can yoldaşı, arkadaşı Leman (Sumru Yavrucuk) ve dostlarıyla yaşayan, çevreye saygıda kusur etmeden işini en iyi şekilde yapmaya çalışan biri. Oğlu üniversiteyi bitirip büyük şehre gidince hasretin getirdiği duyguyla başlayan uzaklık hikayesi Eşref'in en büyük acısı oluyor.

altan-erkekli-2
Filmdeki Eşref Bey de Altan Erkekli’nin albay babasına benziyor mu ve gerçek hayatta filmdeki gibi eşiniz, babanızı evinizde istemese tavrınız ne olurdu?
Eşref hepimizin babasına benziyor. Ben de bir baba olduğum için ona çok benzeyen bir karakterim. Eşim Ebru babamı, babasından daha çok severdi eminim. O da babasını 5 yaşında kaybetmiş bir çocuk. Babalar her zaman başımızın tacı olmalı.

ÇAĞAN IRMAK’LA YENİ FİLMLER YAPMAK İSTERİM

Çağan Irmak’la çalışmak nasıldı?
Çağan'la ilk çalışmamızdı. Her şey çok planlı, düzgün ve akıcı gitti. Birbirimizi üzmeden güzel bir iş çıkardığımıza inanıyorum. Senaryonun da ona ait olması hem rolün çözümlemesinde hem de çekim aşamasında bize çok büyük katkı sağladı. Bundan sonra da Çağan Irmak’la yeni filmler yapmak isterim.

Gençler, dizilere özenerek oyuncu olmaya heveslenirken, öncelikle şöhreti ve parayı hayal ediyorlar. Onlara bu konuda vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Her işi yaparken elbette karşılığında para kazandırma planlaması vardır. Bu sektöre de parayı çok önemseyerek girenler varsa onlara şunu söyleyebilirim; öncelikle işinizi en iyi şekilde yapıp kendinizi ispatlamayı ve bunu yaparken de yaptığınız işten keyif almayı planlayın. Para zaten ardından gelir. Sevgi pencerelerinizi kalbinizde açık tutun. O pencereleri hiç kapatmayın.

Son güncelleme: 08:53 - 01.12.2018