Altın Portakal Sinema Okulu’ndan gençlere destek

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali bu yıl 3-8 Ekim tarihleri arasında üçüncü kez Altın Portakal Sinema Okulu'na ev sahipliği yapıyor. Okul kapsamında Türkiye'deki üniversitelerin radyo, televizyon, sinema, medya, iletişim ve görsel sanatlar bölümlerinden 250 öğrenci bir hafta boyunca sinema profesyonellerinden çevrimiçi eğitim alacak.

Altın Portakal Sinema Okulu’ndan gençlere destek

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ilk yılında belirttiği gibi “Gençler üretecek, Antalya gençlerle birlikte yükselecek” sloganıyla yola çıkan Altın Portakal Sinema Okulu’nun programında teoriden pratiğe pek çok farklı ders yer alıyor.

Akademisyen Ayşegül Doğan’ın “Film Okuma Atölyesi” ile başlayacak okul, senaryo danışmanı ve akademisyen Gülengül Altıntaş’ın “Görsel Hikâye Anlatımı”, ardından sinema yazarı ve akademisyen Aslı Özgen’in “Yeniden Keşfedilen Tarih: Kadın Sinemacılar” dersleri ile devam edecek.

Ayris Alptekin’in “Kurgu Atölyesi” düzenleyeceği ders programında, yapımcı Dilek Aydın ile “Yapım Süreçlerini Anlamak” başlıklı bir ders de yer alıyor.

ALTIN PORTAKAL SİNEMA OKULU SÖYLEŞİLERİ

Altın Portakal Sinema Okulu kapsamında geçen yıl başlatılan ve büyük ilgi gören söyleşiler bu yıl da devam ediyor.

Her öğleden sonra festivalin sosyal medya kanallarından oyunculuk, belgesel, video sanatı, seyir kültürü gibi farklı konularda herkesin erişimine açık söyleşiler yayınlanacak.

3 Ekim’de Sezen Kayhan moderatörlüğünde Azra Deniz Okyay ile “İlk Filmimi Nasıl Çektim?” başlığıyla film yapım aşamalarının konuşulduğu söyleşi, ilk filmini çekmek isteyen sinemacılar için kaçırılmayacak bir fırsat. 4 Ekim’de oyuncu Hazal Kaya ve yönetmen Nisan Dağ’ın, oyuncu-yönetmen ilişkisi, oyunculuk ve oyuncu yönetimini konuşacakları “Oyunculuk Üzerine” adlı söyleşi, 5 Ekim’de ise “Belgeselde Yeni Arayışlar” başlıklı bir söyleşi yayınlanacak. Engin Palabıyık’ın moderatörlüğünü yaptığı söyleşide son yıllarda belgesel sinemaya yaklaşımları ile adlarından söz ettiren Deniz Tortum, Ruken Tekeş, Serdar Kökçeoğlu ve Zeynep Dadak filmlerini ve arayışlarını tartışacak. 7 Ekim’de yayınlanacak söyleşide Emin Alper ve Senem Erdine, Aslı Ildır moderatörlüğünde “Sinematek ve Seyir Kültürü” üzerine bir sohbet gerçekleştirecek. 8 Ekim’de Köken Ergun ve Zeyno Pekünlü’nün kendi çalışmalarından yola çıkarak buluntu filmin video çalışmalarındaki kullanımını Ahmet Gürata moderatörlüğünde tartıştıkları “Buluntu Film ve Video Çalışmaları” adlı söyleşi yayınlanacak.

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin coşkusunu tüm Türkiye’ye yayacak söyleşi videoları her gün saat 14.00’da Festivalin video yayınlama sitesindeki kanalından yayınlanacak.

KÜLTÜR İÇİN ALAN İLE İŞBİRLİĞİ

Görsel sanatlar ve gösteri sanatları alanındaki kültürel projelere ortam, mekan ve kaynak sağlamanın yanı sıra, yerel kurumlar ve sanat alanında üretim yapan profesyonellere farklı eğitim ve gelişim olanakları sunan kültür için alan projesi de bu yıl Antalya Altın Portakal Film Festivali ile işbirliği yapıyor.

Proje kapsamında Gaziantep, Diyarbakır, İzmir ve bu kentlere komşu şehirlerden seçilen on beş katılımcı festival süresince çeşitli derslere katılacak, festivaldeki sanatçılar ve endüstri profesyonelleri ile tanışma fırsatı bulacak.

Kültür için alan eğitim programı 2-9 Ekim tarihleri arasında çevrimiçi ve fiziksel katılımlı derslerin yanında film gösterimlerini de içeriyor. Programda, Altın Portakal Sinema Okulu ve Antalya Film Forum ile ortak etkinliklerin yanı sıra, Tuba Ay ile sinema filmlerinde renk kullanımı ve Şahan Yatarkalkmaz ile film analizi üzerine derslerle, Alman yönetmen Martina Preissner ile belgesel sinema üzerine bir söyleşi yer alıyor.

8 Ekim'de gerçekleşecek etkinlikte ise program katılımcıları belgesel ve kısa film yönetmenleri ile bir araya gelecekler. (İHA)

Antalya Altın Portakal Film Festivali biletleri tükendi İlginizi Çekebilir Antalya Altın Portakal Film Festivali biletleri tükendi Altın Portakal'ın Ulusal Yarışma filmleri açıklandı İlginizi Çekebilir Altın Portakal'ın Ulusal Yarışma filmleri açıklandı 58. Altın Portakal Film Festivali'nin jüri üyeleri açıklandı İlginizi Çekebilir 58. Altın Portakal Film Festivali'nin jüri üyeleri açıklandı