Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Altın Taç’ ve ‘Dağ Keçisi’ Türkiye’ye getirildi
‘Altın Taç’ ve ‘Dağ Keçisi’ Türkiye’ye getirildi
Tarihi eser kaçakçıları tarafından çalınan dağ keçisi figürü ve altın taç yapılan uzun çalışmalar neticesinde Türkiye'ye geri getirildi.
Kültür Sanat 30 Ocak 2018 - 09:44

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde düzenlenen törenle eserlerin sergiye sunumunu açtı. Tanıtım töreni kapsamında konuşan Kurtulmuş, Anadolu topraklarının dünyanın tarihi zenginliği bakımınından kültür hazinesi coğrafyalardan biri olduğunu belirterek, Anadolu coğrafyasında hem İslam öncesi hem de İslam dönemine ait çok önemli eserler olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin tarihi kültürel zenginliğinin öteden beri bazı çevreler tarafından ilgi gördüğünü belirten Kurtulmuş, “Dünyada bugün bilinen mafyatik bazı yapılar, eski eserleri ait oldukları topraklardan kaçırıp bunları belirli yerlere pazarlayarak piyasasını oluştururlar. Ne yazık ki bazı sanata çok değer verdiğini düşündüğümüz ülkelerde de bu kaçırılan eserler koca koca sanat müzelerinde, sanat galerilerinde sergilenir. Bu Bugün dünyanın büyük müzelerinin hemen hemen tamamında, İngiltere’de, Fransa’da, Almanya’da ve Amerika’da Türkiye’den kaçırılmış çok sayıda eserin olduğunu biliyoruz. Türkiye olarak bu konuda büyük bir hassasiyetle durduğumuzu ortaya koyuyoruz. Bugün yaptığımız törenin asıl amacı da eserlerimize sahip çıktığımızı bütün dünyaya göstermektir” dedi.

‘HAFİYE GİBİ ESERLERİN PEŞİNDEYİZ’

“Tam tabiriyle hafiye gibi eserlerimizin peşine takılıyoruz” diyen Kurtulmuş, hala çok sayıda önemli eserin yurt dışında olduğunu bildiklerini ifade ederek, “Dünyada bugün adli vakalar, terör olayları var ama en az bunlar kadar önemli bir diğer alan da uluslararası tarihi eser kaçakçılığıdır. Burada dünyadaki bütün medeni ülkelerin samimi bir iş birliğine ihtiyacı vardır” açıklamasını yaptı.

Kurtulmuş, kalan 55 eserin de Türkiye’ye getirilmesi için çaba gösterdiklerini kaydetti.

altintac
ÇALIŞMALAR 8 YIL ÖNCE BAŞLADI 

İskoçya’nın Edinburgh şehrinde ele geçirilen Türkiye kökenli altın tacın iadesi için çalışmalar 2010 yılında başlatıldı. Konunun adli mercilere taşınmasının ardından taç üzerinde hak talep eden şahıs duruşmada talebini geri çekmiş ve eserin mülkiyeti İskoç hakim tarafından Türkiye’ye verilmiştir. Taç, M.Ö. 4. yüzyılda tarihlendirilmiş olup büyük olasılıkla Anadolu’nun eski Karya bölgesine ait bir eser. En yakın örneği Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesinde sergilenen Prenses Ada’ya ait altın taçtır.

dagkecisi
INTERPOL DEVREYE GİRDİ

Alman ve Fransız polisi tarafından Fransız’da tespit edilen eser, Erzurum Müzesi Müdürlüğü’nden çalınmış. Bronzdan yapılmış M.Ö. 2 binin sonuna tarihlendirildiği düşünülen eser INTERPOL Uluslararası Çalıntı Sanat Eserleri Veri Tabanı üzerinden dünya genelinde araştırılmıştır. Araştırmalar neticesinde eseri elinde bulunduran kişi eserin sahte olduğunu öğrenince Paris Büyükelçiliğine teslim etmiş ve eser burada muhafaza altına alınmıştır. Ardından Türkiye’de Anadolu Medeniyetler Müzesi’ne getirilmiştir. İHA

Son güncelleme: 12:36 - 30.01.2018