Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Amerikalı ünlü yönetmen Tarantino tecavüz suçlusu Polanski’yi savunmuş!
Amerikalı ünlü yönetmen Tarantino tecavüz suçlusu Polanski’yi savunmuş!
Quentin Tarantino'nun meslektaşı Roman Polanski'nin 13 yaşındaki bir kız çocuğuyla cinsel ilişkiye girmesinin tecavüz olmadığını söylediği bir röportajı ortaya çıktı. Röportaj 2003 yılında yapılmış. Ünlü yönetmene tepkiler de gecikmemiş tabi. İşte ayrıntılar...
Kültür Sanat 7 Şubat 2018 - 08:45

Tarantino’nun 13 yaşındaki kızın cinsel ilişkiye kendi isteğiyle girdiğini söyleyerek Polonyalı yönetmeni savunması tepki topladı. 2003 yılında yapılmış röportaj şu an tüm dünyanın gündeminde.

Roman Polanski 1977 yılında 13 yaşındaki bir kız çocuğuyla yasa dışı bir şekilde cinsel ilişkiye girdiğini itiraf etmiş, 42 gün hapis yattıktan sonra salıverilmiş ancak tecavüzle suçlandığı dava devam ederken ABD’den kaçmıştı.

Tarantino, Howard Stern ve Robin Quivers’a verdiği röportajda “13 yaşındaki birine tecavüz etmedi” diyor. “Bu kanunen tecavüzdü. Kanuni olarak reşit olmayan biriyle cinsel ilişkiye girdi, peki. Ama bu tecavüz değil.” “Bana göre, tecavüz kelimesini kullandığınızda, şiddetten, güç kullanmaktan bahsediyor olmalısınız.” Robin Quivers, Tarantino’ya çocuğa tecavüzden önce psikoaktif ilaçlar ve alkol verildiğini hatırlatmasına rağmen ünlü yönetmen görüşünde ısrar ediyor.

ROMAN POLANSKİ SÖZCÜ ile ilgili görsel sonucu

Tarantino “Hayır, böyle bir şey olmadı. (Mağdur çocuk için) İlişkiye girmek istedi ve onunla flört etti” diyor.

Röportajın ileri safhalarında Tarantino olayın yasa dışı olduğunu kabul ediyor ve 13 yaşındaki mağdur kendi kızı olsa adamı “eşek sudan gelinceye kadar döveceğini” söylüyor.

Ve şöyle devam ediyor: “Bunun tecavüz olduğuna inanmıyorum. Bunun hukuk dışı olduğuna inanıyorum. 13 yaşındayken değil, 13 yaşındaki bu parti kızlarıyla değil.” Quivers Tarantino’ya, 13 yaşındaki çocuklarla sosyalleşmeseydi Polanski’nin böyle bir duruma düşmeyeceğini söylüyor.

İŞTE ÜNLÜ İSİMLERDEN GELEN TEPKİLERDEN BAZILARI

Hollywood’da cinsiyetçiliğin kaldırılması üzerine mücadele veren bir grubun kurucusu olan Melissa Silverstein, yorumları “korkunç” olarak nitelendirdi.

TARANTINO RÖPORTAJ TALEPLERİNİ GERİ ÇEVİRMİŞ

Gazetecilerin konuya ilişkin röportaj taleplerinin ise Tarantino tarafından reddedildiği açıklandı.

Yönetmen ise “Kızlardan hoşlanıyor” şeklinde yanıt veriyor. Röportajın ortaya çıkmasının ardından Twitter’da pek çok kişi bu yorumlara şoke olduklarını yazdı. 14 yaşındayken Amerikalı aktör Kevin Spacey’nin kendisine cinsel ilişkide bulmak için girişimde bulunduğunu öne süren Anthony Rapp, röportajı “tüyler ürpertici” olarak değerlendirdi.

İngiliz spiker Julia Bradbury, Tarantino’nun yorumlarının “kadınların kendilerini taciz eden erkekleri açıklamaktan korkmalarının” nedenlerinin bir parçası olduğunu söyledi. Roman Polanski’nin tecavüz ettiği kişi geçen yıl yönetmeni affettiğini söyleyerek davanın düşürülmesini istemişti.

Polonya ve İsviçre’de yetkililer Polonski’nin ABD’ye iade edilmesi taleplerini reddetmişti.

Kaynak: BBC