Mustafa Erdoğan neye uğradığını şaşırdı! ‘Yıkın ve tarlaya çevirin’

Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 2008 yılında Aspendos Antik Tiyatrosu yakınında inşa edilen ve Anadolu Ateşi gösterilerinin sunulduğu 5 bin kişilik Aspendos Arena'nın yıkımı kararı verdi. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş işe konuyu görüşen Anadolu Ateşi Görsel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, Kurtulmuş'tan güvence aldıklarını belirterek, kararı alan kurula "Tarihe, tiyatroyu yıkan bir kurul olarak mı geçmek istiyorlar" ifadeleriyle tepki gösterdi.

Mustafa Erdoğan neye uğradığını şaşırdı! ‘Yıkın ve tarlaya çevirin’

Anadolu danslarını çağdaş figürlerle geliştiren Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, gösterilerini bir dönem dünyaca ünlü Aspendos Antik Tiyatrosu’nda gerçekleştiriyordu. 2008 yılında 2 bin yıllık antik tiyatronun restorasyona girmesi gündeme geldi ve Anadolu Ateşi’nin gösterileri durduruldu. Ardından Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun izniyle Aspendos Antik Tiyatrosu’na yakın bir bölgede kiralanan alanda, bin 300 metrekarelik sahnesi ve 5 bin kişilik kapasitesiyle Aspendos Arena kuruldu. Arena, 18 Temmuz 2008’de açıldı.

‘TEKRAR TARLAYA ÇEVRİLSİN’

Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, 23 Ekim’de Anadolu Ateşi’nin dans gösterilerinin yapıldığı Serik İlçesi’ne bağlı Belkıs Mahallesi’ndeki 5 bin kişilik Aspendos Arena’nın yıkımına karar verdi. Kurul, 2008 yılında Müze Müdürlüğü ile Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğü ve dönemin Belkıs Belediye Başkanlığı’nca tespit edilecek alanda geçici olarak söz konusu yapının inşasına izin verildiğini, Aspendos Antik Tiyatrosu’nun restorasyonunun tamamlanmasının ardından Aspendos Arena’nın kaldırılıp, 3’üncü Derece Sit Alanı’ndaki arazinin önceki, yani tarım alanı haline getirilmesi yönünde karar verildiği belirtildi. Kurul kararında, özel mülkiyetteki 121 parselde bulunan ve geçici süreyle yapımına izin verilen tesisin, Aspendos Antik Tiyatrosu’nun restorasyon sürecinin tamamlanması ve söz konusu parselin plan kararlarının yargı kararlarıyla iptal edilmiş olması nedeniyle Müze Müdürlüğü denetiminde kaldırılarak, alanın eski haline getirilmesi yönünde görüş bildirildiği de anlatıldı.

anadoluatesi3
BAKAN KURTULMUŞ’TAN GÜVENCE ALDI

Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun aldığı karar üzerine Anadolu Ateşi’nin Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’la görüştü. Kurul kararını ve Bakan Kurtulmuş’la yaptığı görüşmeyi anlatan Erdoğan, “Bakan bey bu konuda bize destek verdiğini, yanlış bir karar olduğu ve bu durumun düzeltileceğini söyledi. Bizim tiyatronun pozisyonunun yeni yasal statüsünün belirleneceğini ve endişe etmememiz gerektiğini söyledi. Gösterilerimizin devam etmesi için uğraşıyorlar” dedi. Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun nasıl böyle bir karar aldığını anlamakta zorlandıklarını kaydeden Erdoğan, “Tarihe tiyatroyu yıkan bir anıtlar kurulu olarak mı geçmek istiyorlar?” diye sordu.

5 BİN KİŞİLİK KAPASİTEYE SAHİP

Anadolu’nun zengin kültürel tarihinin izlerini taşıyan sanatsal faaliyetlerin gerçekleştirilebileceği bin 300 metrekarelik sahnesi ve 5 bin kişilik seyirci kapasitesine sahip bir gösteri merkezi olarak hizmet veren Aspendos Arena’da her yıl Nisan-Kasım ayları arasında Anadolu Ateşi ve Troya gösterileri dönüşümlü olarak sahneleniyor.

anadoluatesi4
NOTERDEN İHTARNAME ÇEKİLDİ 

Diğer yandan kurul kararına istinaden geçici gösteri tesisinin tahliye edilerek tarım alanı haline getirilmesi için mülkiyet sahibi Hüseyin Avni Aykol adına kiracı şirket, Anadolu Gösteri Eğitim Prodüksiyon ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şirketi’ne 8 Kasım tarihli ihtarname çekti. İhtarnamede, geçici gösteri merkezinin Müze Müdürlüğü denetiminde kaldırılmasına karar verildiği ve bu karar uyarınca tesisin kaldırılması istendi. İhtarname, kurul kararıyla birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilgili birimleri, Antalya Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Serik Kaymakamlığı ve Serik Belediye Başkanlığı’na da gönderildi. (DHA)