Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Anadolu Yahudileri belgeseli SALT’ta
Anadolu Yahudileri belgeseli SALT’ta
Anadolu Yahudileri'ni anlatan Hermana belgeseli ve 'Bir Varmış Bir Yokmuş: Ankara Yahudileri' paneli, 13 Mayıs'ta SALT Galata'da olacak.
Kültür Sanat 9 Mayıs 2017 - 14:23

Etkinlik sırasında ilk olarak Enver Arcak’ın yönetmenliğini yaptığı Hermana gösterilecek. Ardından panel düzenlenecek. Arcak'ın 2017 yapımı belgesel filmi Hermana, ise 20. yüzyıl Ankara Yahudileri’nin çok bilinmeyen sosyal ve ekonomik tarihini, İsrail'in çeşitli yerlerine ve İstanbul'a göç etmiş olan topluluk üyelerinin tanıklıklarıyla aktarıyor. Film, 28. Ankara Uluslararası Film Festivali'nin ardından, İstanbul'da ilk kez SALT Galata'da gösterilmektedir.

YAHUDİLERİN ANADOLU SERÜVENİ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yahudi Toplulukları Çalışma Birimi (YATOÇ) tarafından SALT'ın iş birliğiyle düzenlenen panel, Yahudiler’in Anadolu serüvenini ele alacak. Panelin moderatörlüğünü Bülent Bilmez yapacak. Ömer Türkoğlu, Rıfat Bali ve Murat Koraltürk konuşmacı olacak.