Anadolu’yu bir de Hitit Prensesi Arinna’dan dinleyin

Çağdaş Türk edebiyatının usta kalemi Feyza Hepçilingirler Doğan Egmont’tan yayınlanan yeni romanı Hitit Prensesi Arinna’da okurlarını tarihin koridorlarında zengin bir kültür yolculuğuna çıkararak Hitit Uygarlığı ile tanıştırıyor.

Anadolu’yu bir de Hitit Prensesi Arinna’dan dinleyin

Hem yetişkin hem de çocuk kitapları yazan bir yazarsınız. Çocuklar için yazmak sizin için ne anlama geliyor?

Geleceği kucaklamak anlamına geliyor. Çocukları anlamaya ve anlatmaya çalıştığımda yenileniyorum. Dünyaya onların gözüyle bakacağım zaman bilgilerimi gözden geçirmek gereğini duyuyorum. Çocuklara söyleyecek ne çok sözüm olduğunu fark ettikçe şaşırıyorum. Onlardan geri dönüşler aldıkça seviniyorum. Çocuklara yazmak benim için böylece zevkli bir uğraşa dönüşüyor.

Günümüz çocuklarının Türkçeye yaklaşımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Dili yetkin bir şekilde kullanabilmek için ne yapmaları gerekir?

Onlardan önce, kendi yaptıklarımızı gözden geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Çocuklara var gücümüzle İngilizce öğretmeye çalışıyoruz ama kendi dillerini eksiksiz öğretmeyi başaramadığımız için İngilizcede de tam bir başarı elde edemiyoruz. Üstelik İngilizcenin ne kadar gerekli olduğunu durmaksızın vurguladıkça anadillerini önemsiz sanmalarına, hor görmelerine yol açıyoruz. Oysa insan anadiliyle düşünür, anadiliyle düş kurar. Çocuklarımızın düşünmede ve düşlemede yaratıcılıklarını artırmak için onlara anadillerini sevdirmek ve olabilecek en üst düzeyde öğretmek zorundayız. Bunu sağlamanın yolu etkin okuma ve yazma uygulamaları yaptırmaktan geçer. Ellerine verdiğimiz kitabı okuyup bitirmeleri çoğu zaman yeterli geliyor bize. Oysa anlayarak, çözümleyerek, satır aralarına yorumlar getirerek okumalarını sağlamalıyız. Bunun yöntemini öğretir, böyle okuduğunda alacağı zevki gösterirken yazı çalışmalarının ne kadar etkili olacağını da gözden uzak tutmamalı, yaratıcı yazma çalışmalarını da ihmal etmemeliyiz.


‘TARİHTE, KÜLTÜRDE, UYGARLIKTA DEVAMLILIK ESASTIR’

Yeni kitabınız Hitit Prensesi Arinna'da kültür ve tarihe dikkat çekiyorsunuz ve günümüzü eleştiriyorsunuz. Çocuklara bu bilinci yerleştirmenin şartları sizce nelerdir?

Tarihin olmuş bitmiş olayları anlatan kuru bir bilgi yığını değil, günümüzde yaşananların da eklemleneceği bir süreç olduğu bilincini vermekle işe başlayabiliriz. Şimdi bizim üstünde bulunduğumuz topraklarda bizden yüzlerce, binlerce yıl önce yaşamış olanlarla akrabalığımız var. Kendimizi gelişmiş bir uygarlığın üyesi sayarken geçmişe neredeyse acıyan gözlerle bakıyor. Oysa tarihte, kültürde, uygarlıkta devamlılık esastır. Biz nasıl bizden önce yaşayanların devamıysak bizden sonra yaşayacak olanlar da bizim devamımız. Bu toprakları sonradan mülk edinmiş, bir süre sonra bırakıp gidecek göçebe bir topluluk gibi algılanmayı hak etmediğimiz gibi, bizden sonra gelecekler de talan edilmiş, perişan bir doğa ile baş başa kalmayı hak etmiyor. Çocuklara bu bilinci kazandırmalıyız.

Son kitabınız bir serinin başlangıcı mı?

Belki. Aklımda birtakım projeler var. Romanın sonunu bu yüzden açık bıraktım ama yine de söz vermiş olmayayım.

Sayfa Sayısı : 196 / Baskı Yılı : 2019 / Yayınevi: Doğan ve Egmont Yayıncılık