Anjelika Akbar ‘Yol Ayrımı’nda tereddüt etmediğini açıkladı

Besteci ve piyanist Anjelika Akbar, son olarak Yavuz Turgul'un filmi 'Yol Ayrımı'nın müziklerine imza attı. Sinema sanatını çok sevdiğini ifade eden başarılı sanatçı, "Kendi vokalimin olacağı bir albümü çoktan düşünüyorum. Hatta içinde Türkçe dışında Rusça şarkıları de seslendireceğim bir albüm. Umarım sırası gelir" dedi. 

Anjelika Akbar ‘Yol Ayrımı’nda tereddüt etmediğini açıkladı

Yol Ayrımı'nın film müziklerine dahil olma sürecinizi anlatır mısınız?
Yavuz Turgul ile aslında tanışıyorduk. Uzun zamandır filminin müziklerini benim bestelememi düşündüğünü hiç bilmiyordum. Film çekilmiş, o sırada da Yavuz Bey benimle buluşmak istedi. Anlattığı kurgu beni çok etkiledi. Senaryoyu okumak istediğimi ve son kararımı öyle vereceğimi söyledim. Hemen aynı gün senaryoyu okudum ve hiç tereddüt etmeden “ben varım” dedim.

Besteleri yaparken ilham aldığınız şeyler oldu mu? Yalnızca filmi izlemeniz yeterli oluyor mu?
Öncelikle “evet” dedikten sonra, henüz filmin kaba montajlı halini bile izlemeden önce defalarca senaryoyu tekrar tekrar okudum. Sürekli her yerde yanımda yaşıyordum. Hatta Amerika seyahatim vardı, uçakta hem giderken hem de dönüşte yanımda senaryo, tekrar tekrar okuyordum. Tüm repliklerine kadar ezberledim. Sonra ön montaj halini seyrettim ve o ana kadar içimde oluşan tüm temalar daha somut hal almaya başladı. Yavuz Bey müzikten çok iyi anlayan bir yönetmendir. Gerçekten müthiş bilgisi var. O yüzden de müzik anlamında ne istediğini çok iyi biliyor. Benim hissettiklerim ve düşündüklerim ile Yavuz Turgul’un istediklerini aynı paydada buluşturmamız gerekiyordu ve bunu başardık. Defalarca bir araya gelip görüntüler üzerine beraberce denediğimiz bölümler vardı. Sonuçta mutabık kaldık her şey için…

anjelikaakber6
‘SİNEMA SANATINI ÇOK SEVİYORUM’

Daha önce yine bir sinema filmi müziklerinde sizi dinledik. Devam edecek mi bu çalışmalarınız? Dizi müzikleri konusuna sıcak bakıyor musunuz?
Evet, mutlaka devam edecek. Ben sinema sanatını çok seviyorum. Tüm sanat disiplinlerini içine alan bir sanat dalı olduğu için benim her zaman özel ilgi alanım oldu. Ayrıca Rusya’da aldığım bestecilik eğitiminin içinde özel olarak film müzikleri konusunu çalıştığım müthiş hocalar oldu, bu anlamda şanslıyım. Yeter ki gelen senaryolar kalbimi çalsın, o zaman her zaman müziğe varım. Dizi müziklerine gelince, elbette, niye olmasın. En son sevgili Azra Kohen “Fi, Çi, Pi” kitapları üzerine çekilecek olan dizi için müzikleri benim bestelememi arzu etmişti. Gerçi yapımcı başka bir isim seçmişti, ama benim ilgimi çekti ve evet, istemiştim. Dizinin konusu, kurgusu özellikle de bestecilik serüvenimin ilginç bir sayfası olacağına benziyor ise, elbette müziklerini zevkle bestelerim.

Albüm çalışmalarınızda sizin sesinizi ne zaman duyacağız? Enstrümantal projelerinizin yanı sıra, var mı böyle bir düşünceniz?
Aslında şarkılardan oluşan ve kendi vokalimin olacağı bir albümü çoktan düşünüyorum. Hatta içinde Türkçe dışında Rusça şarkıları de seslendireceğim bir albüm. Umarım sırası gelir.

anjelikaakber3
‘DİNLEDİKLERİM SAATTEN SAATE DEĞİŞİYOR’

Yeni projelerinizden bahseder misiniz?
Ayvazovski’nin Istanbul’u projesi. Hem 3,5 senelik bir geçmişi var, hem de aynı zamanda turne anlamında yeni başlayan bir serüven. Boyut Yayın Grubu ve ONE’S Media ile ortak yaptığımız bu projenin gala konseri 4 Aralık 2017’de, Moskova’da, Ayvazovski Rapsodi bestem ile gerçekleşecek; daha sonra sırasıyla birçok başkentte devam etmesi için hazırlıklar içindeyiz.

Bugünlerde neler dinliyorsunuz?

Benim dinlediklerim günden güne, saatten saate değişir. Bu günlerde özellikle Alfred Schnittke’nin Concerto Grosso, Declaration of Love ve Nino Rota Yaylılar Konçertosu’nu dinledim birkaç sefer…

anjelikaakber4 Şener Şen ve Yavuz Turgul yedi yıl sonra Yol Ayrımı filminde buluştu İlginizi Çekebilir Şener Şen ve Yavuz Turgul yedi yıl sonra Yol Ayrımı filminde buluştu