Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Anne Frank’dan insan haklarına: Günümüz İçin Bir Tarih
Anne Frank’dan insan haklarına: Günümüz İçin Bir Tarih
Anne Frank’ın yaşam öyküsünden yola çıkılarak insan haklarının ve demokratik değerlerin önemini vurgulamak amacıyla hayata geçirilen ‘Anne Frank – Günümüz İçin Bir Tarih’ sergisi Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Evi’nde açıldı.
Kültür Sanat 21 Mart 2018 - 12:06

“Bana öyle geliyor ki 13 yaşındaki bir öğrenci kızın iç dökmeleriyle ileride ne ben ne de bir başkası ilgilenecek” diyen ve bugün bütün dünyada milyonlarca kişinin hatıra defterini okuduğu Anne Frank'ın yaşam öyküsünü anlatan sergi, Şişli Belediyesi ev sahipliğinde Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Hollanda'nın İstanbul Başkonsolosu Bartholomeus Josephus Maria Van Bolhuis, Türkiye Musevileri Hahambaşı Rav İsak Haleva, Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şensever ve vatandaşların katılımı ile açıldı. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği (SEHAK) ile Anne Frank House Müzesi işbirliğiyle düzenlenen sergi, İkinci Dünya Savaşı'nın en yaygın bilinen tarihi figürlerinden biri olan Anne Frank'ın yaşam öyküsü ile birlikte daha az bilinen yerel öyküleri, Nazi rejiminin yükselişini ve Holokost'a yol açan süreci anlatıyor.

EŞİTLİĞİ VE ÖZGÜRLÜĞÜ DESTEKLİYORUZ

Anne Frank sergisinin açılışında konuşan Şişli Belediye Başkanı H. Hayri İnönü, serginin insan hakları bilinci geliştirilmesi açısından önemli olduğunu belirterek, “Anne Frank Sergisi gibi tarihi süreçleri anlatan etkinlikler toplumsal hafızayı güçlendirerek yaşanılanlardan ders çıkartılmasını sağlar. Biz ‘Tüm insanlar özgür, onur ve hakları yönünden eşit doğarlar' sözünü ilke edinerek ilçemizde çok kültürlülüğü, eşitliği ve özgürlüğü destekliyoruz” dedi.

TEMEL HAKLAR ÜZERİNE EĞİTİM 

Sergi kapsamında, 18-26 yaş grubundan toplam 16 gence Hafıza Yürüyüşü adı verilen anıt ziyaretleri ve eğitim atölyeleri ile temel haklar ve demokratik değerler eğitimi verilecek.23-25 Mart tarihlerinde gerçekleşecek eğitimlere katılan gençler ‘Anne Frank House Sertifikası’ alacak ve Amsterdam'da düzenlenen uluslararası Anne Frank etkinliklerine katılmaya hak kazanacak.