Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Anne ve babası bir konser çıkışında öldürüldü
Anne ve babası bir konser çıkışında öldürüldü
İlk kez 1939 yılında yaratılan Batman, beyaz perdenin en trajik kahramanlarından biri... Pek çok uyarlaması yapıldı. Birinin adı da 'Bedmen Yarasa Adam'...
Burak GÖRAL
Kültür Sanat 1 Nisan 2016 - 16:32

Bob Kane ve yazar Bill Finger tarafından yaratılan Batman en trajik kahramanlardan biri. Benim de çok ilgimi çeken ve çok sevdiğim karakterlerden biri. Her türden oyuncağı mevcut onu da belirteyim.

 

  

Batman veya Yarasa Adam (orijinal adı ile Bat-Man) ilk defa 1939 Mayıs ayında Detective Comics’in 27. sayısında çizilen bir çizgi roman süper kahramanıydı. Çok el değiştirdi çok farklı şekillerde yeniden ele alındı ve giderek daha trajik ve daha ağır bir karakter haline getirildi. Trajik çünkü daha çocukken ailesiyle birlikte gittiği bir konser çıkışı anne ve babası gözlerinin önünde öldürülen zengin bir çocuktur Bruce Wayne. Zengin bir ailenin çocuğu. Bruce Wayne bu travmasını bir türlü atlatamaz.

Büyüdükçe bütün enerjisini parasını ismini suçlularla mücadeleye adar. Bundan dolayı trajik bir karakterdir.  Çok yalnızdır, kimlik bunalımı olan bir karakterdir. Çünkü sık sık Bruce Wayne ve Batman karakteri arasında gider gelir. Buradan aslında sorunlu bir karakter olduğunu da söyleyebiliriz.

Batman karakteri defalarca beyaz perdeye uyarlandı. Pek çok aktör Bruce Wayne'i canlandırdı. O isimlerden biri de Cristian Bale idi.

Pek çok kez sinema ve televizyona uyarlandı. Türk sinemasında da uyarlamaları mevcut. Bir ara Yeşilçam’ın önüne gelen her şeyi çekme huyu vardı. Batman de bundan nasibini aldı. 1973 yılında daha henüz Tim Burton gibi isimler ortada yokken Türkiye’de çekildi. Levent Çakır başrolündeydi. Filmin adı da enteresandı: Bedmen Yarasa Adam. Diğer Batman’lere gelince

EN ÇOK BİLİNEN SÜPER KAHRAMAN

İlk yaratıldığı zamandan bu yana Batman en çok bilinen süper kahramanlardan biri oldu. “The Dark Knight” (Kara Şövalye), “The Caped Crusader” (Pelerinli Haçlı) ve “Worlds Greatest Dedective” (Dünyanın En İyi Dedektifi) olarak ve hazırlıkla herkesi yenen adam olarak bilinir. Halk arasında en meşhur sözü “Because I’m Batman” (Çünkü Ben Batman’im!) dir.