Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Antik tiyatro bin 600 yıl sonra tekrar ayağa kaldırılacak
Antik tiyatro bin 600 yıl sonra tekrar ayağa kaldırılacak
Denizli Eskihisar Mahallesi'nde, UNESCO Geçici Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Laodikya antik kentinde bulunan Batı Tiyatrosu, bin 600 yıl sonra yeniden tekrar sanat ve kültürel etkinliklerin mekanı olacak.
Kültür Sanat 19 Mart 2018 - 18:12

UNESCO Geçici Kültür Mirası Listesi’ndeki antik kent Laodikya’da, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığındaki heyet kazı çalışmalarını sürdürüyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin de 10 yıldır desteklediği kazı çalışmalarında şimdiki hedef, Batı Tiyatrosu’nu ayağa kaldırmak. M.Ö. 2’nci yüzyılda yapılan ve Helenistik Roma Dönemi’nde sanat ve kültürel etkinlikler düzenlenen tiyatro, M.S. 5’inci yüzyılda Hristiyanlığın yayılmasının ardından kullanılmadı. 15 bin kişilik tiyatro zamanla meydana gelen büyük depremlerde tamamen yıkıldı. İncil’de geçen ve kutsal sayılan 7 kiliseden birinin bulunduğu Laodikya’nın batısında yer alan Pamukkale travertenleri manzaralı tiyatronun ayağa kaldırılması için Denizli Büyükşehir Belediyesi kazı heyetine restorasyon için 6 milyon lira destek sağlayacak.

antiktiyatro-dha2İKİ YIL SONRA BİTİRİLECEK

Antik tiyatroda imzalanan protokol kapsamında, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, Batı Tiyatrosu’nun restorasyonu Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığındaki kazı heyeti tarafından yapılacak. İki yıl sonra bitmesi planlanan antik tiyatroda bin 600 yıl önceki gibi tekrar kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenlenecek.

ÜLKE TURİZMİNE KATKISI OLACAK

Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Laodikya’nın antik dönemde kültür, sanat, ticaret ve sporun merkezi olduğunu ifade ederek, “Burada bizim amacımız Laodikya’yı yaşayan bir arkeoloji merkezi haline getirmek. Antik tiyatroyu destekle tekrar ayağa kaldırdığımızda hayat bulmuş ve yeniden canlanmış olacak. Başta Denizli olmak üzere ülke turizmine büyük katkısı olacak” diye konuştu. DHA