Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Apayrı bir deneyim!
Apayrı bir deneyim!
Bundan 20 yıl önce Blue Man Group’u New York’ta, her şeyin başladığı Astor Place Theatre’da, sonra da Birmingham’da izledim. ‘Üç Mavi Adam’ı… 90 dakika ara verilmeden devam eden gösteri müzikal değil, oyun ise hiç değil. Tam olarak bir şov da denemez. Baştan sona apayrı bir deneyim!
Özlem GÜRSES
Kültür Sanat 14 Ocak 2018 - 06:21
dsc03979

35 milyondan fazla seyirci

Teknolojinin yoğun olarak kullanıldığı, tesisat borularından klasik eserler çalınan, izleyicilerin bir anda kendilerini sahnede bulduğu, dev topların havada uçuştuğu ‘hayat kadar renkli' bir tecrübe yaşatıyor izleyicilerine ‘Blue Man Group'. 1991 yılında üç kolej öğrencisi; Chris Wink, Phil Stanson ve Matt Goldman tarafından New York'un alt Batı Yakası'nda başlatılan gösteri bugüne dek 20'den fazla ülkede senede 3.600 kez sahnelenmiş ve 35 milyondan fazla kişiye ulaşmış.

blue-man-1

Dünya turnesinin yeni durağı İstanbul

‘Blue Man'in Grammy ödülüne aday gösterilen kurucu grupbu artık sahne almıyor. Onların yerine dünyanın farklı şehirlerinde çeşitli ‘Mavi Adamlar' gösteriyi sürdürüyor. Dünya turnesi de yapan ‘Blue Man Group', Zorlu PSM ve BKM işbirliğiyle İstanbul'a geliyor. Milano, Viyana, Barselona ve Hamburg gibi Avrupa şehirlerinin ardından, 13 Şubat-4 Mart 2018 tarihleri arasında 24 performansla Zorlu PSM'de olacaklar.

img_8023

Şovdan önce kuliste Blue Man ile buluştum, hatta fotoğraflar çekilmeden önce makyajımı onların makyaj masalarında yaptım! Bir heves yüzüme mavi boyalarından da sürdüm, çıkartana kadar canım çıktı. Meğer özel olarak ‘Blue Man’ için üretilen bu boya yine özel bir sıvıyla çıkartılıyormuş!

Şovdan özel notlar

blue-man-5

– Şov  ekibine sorduğum bir soru da “Niye bu çağda hiç ‘Mavi Kadın’ yok kadrolarınızda?” idi. Ekibe eskiden olduğu gibi kadın oyuncu alacaklarmış. Hatta kadınlar az başvuru yaptığından eski kadın kadrolarına çağrı bile yapmışlar.

img_8016

– “Mavi Adam” olmak için birkaç becerinizin olması gerekiyor. Hem enstrüman çalacaksınız hem oyunculuk kapasiteniz olacak, bir de ciddi bir fizik kondisyonunuz. Zaten her ‘Mavi Adam’ özel bir eğitimden geçiyor; ancak ondan sonra sahneye çıkmaya hazır olabiliyor.  Bu nedenle 2006'da New York'ta ‘Blue School' adında bir okul kurulmuş. Üç yüzün üzerinde öğrencisi olan okul sekizinci sınıfa kadar özel bir eğitim metoduyla ‘Mavi Adam’ yetiştiriyor.

blue-man-4

– Blue Man Group'un şu an dünya turu yapan grubu haricinde; New York, Las Vegas, Boston, Chicago, Orlando ve Berlin'de de farklı ekiplerle devam eden gösterileri var.

– Sadece sahnede değil, özel alanlarda markalarla da işbirliği yapıyorlar. Bu kapsamda reklam filmlerinde, özel TV şovlarında da yer almışlar.