Ars Nova yeni sezona ‘merhaba’ dedi

'Sevgi Her Şeydir' parolasıyla 2013 yılında İstanbul'da kurulan Ars Nova, yeni sezona merhaba dedi. Sezonun açılış konseri, Beyoğlu'ndaki Santa Maria Draperis Kilisesi'nde gerçekleşti.

Ars Nova yeni sezona ‘merhaba’ dedi

Yaşar ÖZER

Ars Nova, bu yıl da müzikseverlerin alıştığı düzeni bozmadı ve sezonun ilk konserini 23 Aralık Cumartesi akşamı Santa Maria Draperis Kilisesi’nde verdi. Çeşitli dillerden, dinlerden ve türlerden oluşan çok sesli repertuvar eşliğinde, dinleyiciler unutulmaz bir gece yaşadı. Konsere katılmak için biletin yanı sıra kitap getirme zorunluluğu vardı. Ars Nova dinleyicilerinin getirdiği kitaplar, bu yıl da köy okullarındaki çocuklara kütüphane oluşturmak amacıyla toplandı.

Her şey Sinop’taki bir köy okulunda başladı

2013 yılından beri faaliyetlerini sürdüren Ars Nova’nın kuruluşu, ‘Sevgi Her Şeydir’ projesi ile bambaşka bir özellik kazandı. Proje, Ars Nova'nın Kurucusu ve Şefi Kübra Şenyaylar’ın Sinop’taki bir köy okulunu ziyaret etmesiyle başladı. İlk olarak okulda bir koro atölyesi kuruldu. Sonrasında ise Ars Nova korosu hayata geçti. ‘Okunmuş kitaplarınız bilet yerine geçecektir’ sloganıyla birçok konser veren koro, kısa zamanda müzik camiasının en bilinen markalarından biri haline geldi. Gönüllülük esasıyla birçok konsere imza atan koro üyelere, aynı zamanda Anadolu’daki köy okullarına kitap götüren bir köprü oldu.

arsnoval2013 yılının Kasım ayında Kübra Şenyaylar tarafından kurulan Ars Nova, hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmaksızın müzikal ve sosyal sorumluluk çalışmalarına devam ediyor. Her dilden, her dinden ve her türden eserleri sadece insan sesiyle seslendiren (akapella) koronun ‘Sevgi Her Şeydir’ projesi, daha çok köy okuluna ve çocuğa ulaşmayı hedefliyor. Son zamanlarda ‘Sevgi Her Şeydir’ misyonunu duyan köy okulu öğretmenlerinden daha fazla talep gören proje, yalnızca kitap değil, kıyafet ve kırtasiye malzemeleri ihtiyaçlarına da kucak açmaya çalışıyor.

Ars Nova, ‘Sevgi Her Şeydir’ diyebilmek için müzikseverlerin katkılarını bekliyor. Projeyi desteklemek isteyenler, Ars Nova konserlerine gelebilir ya da koro üyelerine sosyal medya ve ‘koroarsnova@gmail.com’ mail adresi aracılığıyla ulaşabilir.