Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Aşık Veysel Müzikali, Avrupa turnesinde
Aşık Veysel Müzikali, Avrupa turnesinde
Halk müziği sanatçısı ve yönetmen Bülent Kılıçaslan, üç yıl çalıştı ve Aşık Veysel Müzikali'ni hazırladı. Müzikalde halk ozanının Mustafa Kemal Atatürk'e yazdığı ilk şiirinin öyküsü de yer aldı.
Kültür Sanat 19 Mart 2018 - 14:19

Bakırköy Sanat Akademisi Tiyatrosu'nun (BAKSA) sahneye koyduğu Aşık Veysel Müzikali, Türkiye'den sonra Almanya'da da oynayacak. Annesinin deyimiyle ‘gözü gönlüne kaçan’ ünlü ozanın bilinmeyen yönleri anlatan müzikal, Aşık Veysel’in vefatının 45. yılında ülke sınırları dışında çalınıp, söylenecek…

Aşık Veysel'i, “Çok tanınsa da, yeteri kadar ‘bilinmeyen' bir ozan” diye tanımlayan Kılıçaslan, üç yıl boyunca bu müzikale hazırlandı. Müzikal için özel olarak, on iki perdeli Aşık Veysel bağlaması yapıldı.

asikveysel-bulten
GÖZLERİ GÖRMEZ AMA KÖR DEĞİLDİR

Ünlü ozanın çiçek hastalığı yüzünden görme yeteneğini kaybetmesi müzikalde, başka bir görme biçimine geçiş olarak, ozanın ağzından şöyle tarif ediliyor: “Sizinle bir sırrımı paylaşayım mı? Ama aramızda tamam mı? Anlaştık mı? Ben kör değilim, gözlerin görmez, ama kör değilim… Valla gerçekten öyle! Aslında ben de sonradan anladım kör olmadığımı. Akıllıya kırk kişi deli desin sonunda deli olur çıkar… Bana da hep kör Veysel dedikleri için ben de öyle zannettim.
Ben kör değilim ki… Gönlümle görüyorum. Annemin deyimiyle gözüm gönlüme kaçmış. Gözüm gönlüme karışmış…”

AHMET KUTSİ TECER İLE ŞİİR HAYATI DEĞİŞİYOR

Müzikal, 39 yaşına kadar hiç şiir ya da beste yapmayıp, usta malı eserler icra eden Aşık Veysel’in 1931 yılında Sivas Lisesi Edebiyat öğretmeni olan Ahmet Kutsi Tecer'e rastlamasını anlatıyor. Hatta, Tecer’in Cumhuriyetin kuruluşunun onuncu yılı onuruna düzenlenen yarışma için Veysel'e haber gönderdiği, Veysel’in bu vesileyle ilk şiirini Mustafa Kemal Atatürk için yazdığı da izleyicilere aktarılıyor.

“Kurtardı vatanı düşmanımızdan
Canını bu yolda eyledi feda
Biz dahi geçelim öz canımızdan
Sinesini hedef etti düşmana (…)”

asikveysel-bulten2
24 Mart tarihinde Berlin'de Avrupa prömiyerini yapacak olan müzikalin gösterim tarihleri şöyle:

22 Mart / Beşiktaş Akatlar Kültür Merkezi
24 Mart / Berlin Theater 28
31 Mart / Bakırköy Kartaltepe Kültür Merkezi
4 Nisan / Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
17 Nisan / İstanbul Kültür Üniversitesi
28 Nisan / Bakırköy Kartaltepe Kültür Merkezi
5 Mayıs / Bakırköy Kartaltepe Kültür Merkezi