Sözcü Plus Giriş

Âşıkların dilinden 15 Temmuz

Halk ozanları 15 Temmuz için bir araya gelecek

null
Güncellenme: 14:44, 17/02/2017
Âşıkların dilinden 15 Temmuz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, yaşadıkları toplumların sorunlarını, değerlerini ve mesajlarını sazıyla anlatan halk ozanlarımızın, 15 Temmuz gecesi Türkiye’de yaşanan acı olayları kendilerine özgü söylemleriyle dile getirecekleri özel bir programa ev sahipliği yapacak.

temmuz2

Etkinlikler Müdürlüğünün katkılarıyla Türk Ocakları İstanbul Şubesi'nin ‘Âşıkların Dilinden 15 Temmuz’ başlığıyla düzenleyeceği programda yeni nesil âşıklar, 15 Temmuz gecesinde yaşanan olayları kendilerine has tarzlarıyla anlatacaklar.

Program, 27 Şubat Pazartesi günü İBB Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek. Bu özel gecenin sunuculuğu ve yönetmenliğini âşıklık geleneğiyle ilgili çalışmaları ve tezleri olan Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Aydın üstlenecek. Hayatını bütünüyle sanatıyla geçiren günümüzün ender âşıklarından biri olan Âşık Kul Nuri, ozanlık geleneğini sürdüren bir aileden gelen doğaçlama ustalarından Âşık Ahmet Poyrazoğlu ile yaklaşık kırk yıldır âşıklık geleneğini sürdüren ve halk şiirleri yazan Âşık Rahmi Sağlam'ın yer alacağı etkinlikte, 15 Temmuz şehitleri sanatla anılacak.

Yayınlanma Tarihi:11:06,