Asırları geride bırakan Ceneviz Kalesi’ne ziyaretçi akını

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde bulunan ve Cenevizliler tarafından Karadeniz'den geçen ticari gemilerin güvenliğinin sağlanması amacıyla 13. yüzyılda inşa edilen Ceneviz Kalesi, restorasyon çalışmalarının ardından ziyaretçi akınına uğruyor.

Asırları geride bırakan Ceneviz Kalesi’ne ziyaretçi akını

UNESCO tarafından 2013 yılında Geçici Dünya Mirası Listesi'ne alınan Düzce Akçakoca’da bulunan Ceneviz Kalesi'nde restorasyon çalışmaları tamamlandı.

13. yüzyılda Cenevizliler tarafından Karadeniz’den geçen ticari gemilerin güvenliğinin sağlanması ve denetlenmesi amacıyla inşa edilen Ceneviz Kalesi, havaların ısınmasıyla birlikte misafirlerini ağırlamaya başladı.

9 yıldır aralıklarla yapılan restorasyonun bir süre önce tamamlanmasıyla tarihin tüm ihtişamı gün yüzüne çıkarıldı. Kalenin sınırları içerisinde teraslar ve mavi bayraklı plaj da bulunuyor.

“ÇOK GÜZEL OLMUŞ”

Ceneviz Kalesi’ni ziyaret eden Muzaffer Yüksel, “Restorasyonun tamamlanmasıyla birlikte çok güzel olmuş. Yapanların eline sağlık. Daha önce de gelmiştim, o zamanlar harabe bir yerdi. Şimdi mükemmel olmuş” dedi.

Bölgede yeşilin ve mavinin bir arada olduğunu söyleyen Gökhan Yüksel de, “Türkiye'nin saklı cennetlerinden birisi. Tarihte nasıl yapıldığına şahit olduk. Oturma alanları oluşturmuşlar. Denizle iç içe olması da ayrı bir güzel. Hemen yanı başında sahili bulunuyor. Beğendik, güzel bir yer. Düzce’miz mavi ve yeşil ağırlıklı, güzel bir şehirdir. Kalemiz de güzel” şeklinde konuştu. (İHA)

Yerebatan Sarnıcı ziyarete açılıyor İlginizi Çekebilir Yerebatan Sarnıcı ziyarete açılıyor 2 bin yıllık tarihe büyük saygısızlık İlginizi Çekebilir 2 bin yıllık tarihe büyük saygısızlık
Loading...