Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Asurlular 4 bin yıl önce ne tüketiyordu?
Asurlular 4 bin yıl önce ne tüketiyordu?
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi öğretim üyesi ve Kültepe Kazı Başkanı Prof.Dr. Fikri Kulakoğlu, yaptıkları arkeolojik kazılar sonucu, Asurlu tüccarlar ile yerli halkın 4 bin yıl önce soğan, balık, buğday, arpa ve fındık tükettiğinin belirlendiğini söyledi.
Kültür Sanat 31 Temmuz 2017 - 14:22

Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Kayseri’de bulunan ve Kaniş harabelerinin bulunduğu bir antik kent Kültepe’de bu yıl eski Tunç Çağı olarak adlandırılan günümüzden 5 bin yıl öncesine ait kalıntılar üzerinde yoğunlaşacaklarını anlattı. Asurlu tüccarların oluşturduğu Karum alanında da çalışmalar yapmayı planladıklarını söyleyen Kulakoğlu, eski antik dönemlerdeki insanların yaşadıkları yerler ve bu yerlerde kullandıkları ağaç, bitki ve yedikleri yiyeceklerle ilgili ‘Arkeobotanik’ denilen çalışmaları da sürdürdüklerini söyledi.

20 BİNİ AŞKIN YAZILI BELGE BULUNDU

Çalışmalar sırasında Kültepe ve civarındaki inşaatlarda kullanılan ağaçları araştırdıklarını ifade eden Kulakoğlu, 20 bine yakın yazılı belge bulduklarını belirterek, şöyle dedi: “Bu yazılı belgelerde ticaret yapılan mallar, kullanılan malzemeler ve günlük hayatı ilgilendiren her şey yazılmış bir vaziyette bulunuyor. Bu tabletlerden öğrendiğimiz kadarıyla Kültepe’de günümüzden 4 bin sene öncesinde de tüketilen bazı bitkilerden haberimiz oluyor. Bunların arasında soğanı, balığı, buğdayı, arpayı biliyoruz. Bunların kalıntılarını da kazılarda ortaya çıkarabiliyoruz. Bunların dışında bizim hayatımızda karşılaşmadığımız bazı bitkiler de var. İşte bundan 4 bin yıl önce fındığın Kültepe’de Asurlu tüccarlar ve yerli halk tarafından tüketildiğini biliyoruz. Bunun dışında belki daha sıcak iklime ait meyveler de mevcut. Bütün bu bilgileri bizler daha hassas ve ince analizler sonucunda öğrenebileceğiz. Bu konuda da projeler devam ediyor.”

kultepe3