‘Atam’ın vefat ettiği günde doğum günü kutlayamam, sevinemem, gülemem’ diyen Kemal Sunal 73 yaşında!

Kemal Sunal 73 yaşında... 3 Temmuz 200 yılında hayatını kaybeden Türk Sneması'nın efsane ismi Kemal Sunal "Aslen 10 Kasım doğumluyum ama Atam'ın vefat ettiği günde doğum günü kutlayamam, 11 Kasım doğum günümdür" demişti...

‘Atam’ın vefat ettiği günde doğum günü kutlayamam, sevinemem, gülemem’ diyen Kemal Sunal 73 yaşında!

Yarattığı karaktererle Türk Sineması’nın efsaneleri arasında yer alan Kemal Sunal, halkın kalbinde farklı bir yere sahpti. Sanatçının doğum gününü hatırladığımız bugüne özel bilgiler…

55 yaşındayken aramızdan ayrılan usta oyuncu Kemal Sunal, “Aslen 10 Kasım doğumluyum ama Atam’ın vefat ettiği günde doğum günü kutlayamam, sevinemem, gülemem; 11 Kasım doğum günümdür” demişti. Sunal’ın 73’üncü doğum günü o nedenle 11 Kasım’da kutlanıyor.

Aramızdan ayrılalı tam 17 yıl oldu… Sunal, arkasında bıraktığı filmlerle milyonları güldürmeyi başarırken, her yaştan sevenleri Sunal’ı hayat verdiği karakterlerle, oynadığı filmlerdeki unutulmaz replikleriyle hatırlıyor

kemal sunal sözcü ile ilgili görsel sonucu

Kemal Sunal, nam-ı diğer Şaban… Filmdeki adı Şaban olsun olmasın, hem kendisi hem filmleri böyle anılan, kendisi ile canlandırdığı karakter bütünleşen, sinemamızda kendine has bir yer edinen, her yaş kuşağından, her eğitim düzeyinden izleyicisi olan, rol aldığı filmler defalarca izlenen Kemal Sunal'ı, gericilerin çirkin saldırılarına uğradığı koşullarda anıyoruz. Yüzlerden gülümsemeleri silen bir iktidarın boğucu karanlığını hâkim kılmaya çalıştığı günlerde, gülerek, arayarak, özleyerek Kemal Sunal'ı anıyoruz.

KEMAL SUNAL KİMDİR?

Ali Kemal Sunal 11 Kasım 1944’te İstanbul’da Küçükpazar semtinde doğdu. Babası emekli Mustafa Sunal, annesi Saime Sunal’dır. Cemil ve Cengiz isminde iki kardeşi vardır. İlkokulu Mimar Sinan İlkokul’nda okudu. Vefa Lisesi’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde yüksek eğitimine başladı. öğrenimi sırasında Emayetaş Fabrikası’nda çalışmış, ayrıca elektrikçide çıraklık yapmıştır. Vefa Lisesi’ndeki felsefe hocası Belkıs Balkır’ın, sanatçıyı Müşfik Kenter ile tanıştırmasının, Kemal Sunal’ın kariyerinde önemli yeri vardır.

Sanat hayatı Vefa Lisesi’ndeki “Zoraki Tabip” adlı tiyatro oyunuyla başladı. İlk kez Kenterler Tiyatrosu’nda profesyonel oyuncu olarak çalıştıktan sonra uzun süre Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda, kısa süre Ayfer Feray Tiyatrosu’nda, son olarak da Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda görev aldı. Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda oynadığı bir oyunda Ertem Eğilmez tarafından çok beğenildi ve böylece beyaz perdeye transfer oldu. İlk rolünü 1972 yılında Ertem Eğilmez’in yönettiği Tatlı Dillim adlı filmde uzun boyundan dolayı basketbolcu olarak aldı. Bunun ardından Ertem Eğilmez’in yönettiği kalabalık kadrolu filmlerde rol almaya başladı.

Kemal Sunal kendi ağzından, ilk yıllarını ve komediye yönelişini şu sözlerle dile getiriyor;

“Nasıl oldu bilmem, ben kendimi sahici bir sahnede seyircilerin arasında buldum. Ses Tiyatrosu’ndaki ilk rolüm çok kısaydı. Üç dakika sahnede ya kalıyor ya kalmıyordum. Öyle pek bir şey söylediğimi de hatırlamıyorum. Sahnenin bir ucundan girip öbür ucundan çıkıyordum. Ne yaptığımı da pek hatırlamıyorum; ama seyirci kahkahadan kırılıyor. Bu da benim hoşuma gitmişti. Bildiğiniz gibi o gün bugündür insanları güldürmeyi seviyorum.”

kemal sunal sözcü ile ilgili görsel sonucu

“İNEK ŞABAN” KARAKTERİNİ YARATMIŞTI

Türk sinemasında başta İnek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7’den 77’ye herkesin sevgisini kazandı. İnek Şaban’ın sevilmesi ile birlikte Kemal Sunal, çok sayıda filmde “Şaban” adlı karakteri canlandırmıştır.

Kemal Sunal'ın 'Yüz Numaralı Adam' filminde fark edilmeyen hata İlginizi Çekebilir Kemal Sunal'ın 'Yüz Numaralı Adam' filminde fark edilmeyen hata Kemal Sunal'ın 'Garip' filmindeki çocuk oyuncu Fatoş bakın şimdi ne yapıyor? İlginizi Çekebilir Kemal Sunal'ın 'Garip' filmindeki çocuk oyuncu Fatoş bakın şimdi ne yapıyor? Kemal Sunal'ın Çöpçüler Kralı filminde gözlerden kaçan sahne İlginizi Çekebilir Kemal Sunal'ın Çöpçüler Kralı filminde gözlerden kaçan sahne