Atatürk Kültür Merkezi’nde temel çalışmaları başladı

Taksim'de 10 yıl boyunca atıl kaldıktan sonra yıkılan ve yeniden inşa edilmesi kararlaştırılan Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) temel çalışmaları başladı.

Atatürk Kültür Merkezi’nde temel çalışmaları başladı

Geçtiğimiz sene şubat ayında yıkımına başlanan AKM’de hafriyat çalışmalarının ardından, temel çalışmalarına başlandı. İş makineleri temel çukuru kazarken, şantiye arazisinde toprak kaymasının önüne geçmek için kazıklı temel beton dökümü de yapılıyor. AKM arazisinin son hali ve iş makinelerinin çalışması havadan fotoğraflandı.

resimid_7332612
YENİ BİNANIN ÖZELLİKLERİ

Yeni Atatürk Kültür Merkezi binasında, 2 bin 500 kişilik bir opera salonu, 800 kişilik tiyatro salonu, bin kişilik konferans salonu, 285 kişilik sinema salonu, 250 kişilik oda tiyatrosu, bir sergi salonu, bir kütüphane, 885 araçlık otopark bulunacak. Yeni binanın en üst katında ise bir restoran yapılacağı öğrenildi. Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) ise 2019’un ilk çeyreğinde tamamlanması planlanıyor. AKM’nin yeni binasının mimarlığını ise AKM’nin ilk binasının mimarı Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Murat Tabanlıoğlu.

resimid_7332593
2019’UN İLK ÇEYREĞİNE YETİŞMEYECEK

Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan, AKM’nin 2019’un ilk çeyreğinde bitirileceğini açıklamıştı. Ancak daha sonra merkez için ihale sürecinin bile başlamadığı ortaya çıkmış, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AKM'nin inşaatının tamamlanmasının 2 yılı bulacağını belirtmişti.

DHA