Sözcü Plus Giriş

Atatürk’ün değerini daha fazla anlayacağız

Genco Erkal, ‘Göçmenleeeer’ oyunuyla 21. yüzyılın en büyük dramını yaşayan mültecileri anlatıyor. Mültecilerle ilgili ikiyüzlü politikalardan bıkmış olan Erkal, Atatürk’ün değerinin her gün daha fazla anlaşıldığını ifade ediyor…

Sercan MERİÇ
Güncellenme: 05:42, 26/11/2017
Atatürk’ün değerini daha fazla anlayacağız

– ‘Göçmenleeeer' oyunuyla mültecilerin dramını sahneye yansıtmak nasıl bir duygu?

Bunun bir trajedi olduğunu görüyoruz çünkü yaşıyoruz. Oyunun yazarı Matei Visniec de bir gazeteci ve Çavuşesku döneminde Paris'e sığınmış siyasi bir mülteci. Ben oyunu bulur bulmaz çok heyecanlandım. Uzun zamandır bu konuyla ilgili bir şey yapmak gerektiğine, bir farkındalık yaratmak gerektiğine inanıyorum. Çünkü bizde “Niye geldiler? Bunlar bizim ekmeğimizi elimizden alıyorlar, ucuza çalışıyorlar, çocuk yapıyorlar” deniliyor. Bunların gerçeklik payları var. Çünkü biz daha kendi insanımızı doyuramaz durumdayız.

– Oyunda göç olgusu konu eden biri olarak, bazılarının bu durumdan ekonomik rant elde ettiğini düşünüyor musunuz?

Küreselleşme sonucu daha adil bir dünyaya ulaşacağımız söylendi her zaman. Liberalizmin insanları kurtaracağını daha eşit bir gelir paylaşımı olacağı ve insanların hepsinin mutlu olacağı bir masal anlatıldı. Tam tersine ülkelerin içinde de sınıflar arasında eşitsizlik, adaletsizlik büyüyor. Zenginler daha zengin yoksullar daha yoksul oluyor.

img_1543

Sanatçıların cesur olması lazım. Biz aramızda konuşuyoruz, herkesin ne düşündüğünü biliyoruz. Ama düşündüklerini söylemiyorlar.

 

Cumhuriyetimiz sağlam temeller üzerine kuruldu

– Coğrafyamızda da mezhepsel farklılıkların yol açtığı savaşlar yaşanıyor. Biz ülkemizi cennet yapabilecek miyiz?

Aslında biz çok güzel başladık bu işe. Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizi kurarken o kadar sağlam temeller üzerine kurdu ki, her geçen gün onun değerini daha fazla anlıyoruz. Cumhuriyeti yok etmek isteyen kafalarla da bir yere varamayız.

Trollerin saldırılarına aldırmıyorum

– Son zamanlarda Atatürk'e yönelik yoğun bir ilgi var… Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

İnsanımız, bu kadar da kanmaz gibi geliyor bana. Bugüne kadar tam tersini söylediler. Atatürk ismini bir kere anmadı. Birden bire uyandı ve “Yanılmışım” dendi. O troller ordusu zaten hemen saldırıya geçtiler.

– Sizi rahatsız ediyor mu troller?

Çok rahatsız ediyorlar ama onlara aldırmıyorum. Çünkü niye yazdıklarını ve hangi lafıma nasıl cevap vereceklerini biliyorum. Onlarla konuşup, bir şey tartışmaya imkan yok. Bunlar insanları bezdirmek, korkutmak, sindirmek,susturmak amaçlı yapılıyor.

img_1546

Çok güzel başladık

– Oyunun değdiği yerlerden birisi de inanç farklılıkları… Bizim coğrafyamızda da mezhepsel farklılıkların yol açtığı savaşlar yaşanıyor. Biz burayı cennet yapabilecek miyiz?

Bence elimizde. Ama bu kafalarla değil. Aslında biz çok güzel başladık bu işe. Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizi kurarken o kadar sağlam temeller üzerine kurdu ki, her geçen gün onun değerini daha fazla anlıyoruz. Şimdiki Cumhuriyeti yok etmek isteyen kafalarla da hiçbir yere varamayacağımızı görüyoruz.

img_1560
Yayınlanma Tarihi:05:23,