Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Atatürk’ün Edremit’te kullandığı fayton bu müzede
Atatürk’ün Edremit’te kullandığı fayton bu müzede
Balıkesir'in Edremit ilçesinde, iki kardeşin eski yağhaneyi restore ettirerek, kurduğu Sarıkız Kazdağı Etnografya Müzesi'nde Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Edremit'e geldiğinde kendisine tahsis edilen faytondan Sabahattin Ali ve Tuncel Kurtiz'in balmumu heykelleriyle Büyük İskender, Afrodit ve Nemesis'in slikondan yapılmış birebir kopya büstlerine kadar birçok eser bulunuyor.
Kültür Sanat 9 Nisan 2018 - 13:38

Edremit ilçesinin Güre Mahallesi’nde, ziyarete 2 yıl önce açılan Kazdağı Etnografya Galerisi’nde, mitolojiden günümüze dek Kazdağları’ndaki yaşam, her yönüyle anlatılıyor. Murat ve Uğur Bostancığlu kardeşler tarafından oluşturulan galeride, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e, Edremit’e geldiğinde kendisine tahsis edilen fayton ve ilk baskı ‘Nutuk’ gibi eserler alıyor. 215 kiloluk top mermisini kaldırarak, Çanakkale Deniz Savaşı’nın kaderini değiştiren Seyit Onbaşı ile Sabahattin Ali, Tuncel Kurtiz ve Ali Ekber Çiçek’in balmumu heykelleri bulunuyor. Büyük İskender, Afrodit ve Nemesis’in silikondan yapılmış birebir heykel ve büstlerinin yanı sıra İda Dağı’nda yaşayanların yöresel kıyafetlerinin de sergilendiği galeride, ‘Sarıkız´dan ‘Hasanboğuldu’ efsanesine kadar pek çok hikaye objelerle anlatılıyor.

edremitmuze-dha2
‘GALERİNİN KÂR AMACI YOK’

Etnografya Galerisi için özellikle asırlık zeytinyağı fabrikasını seçtiklerini belirten Murat Bostancıoğlu, galerinin 350 metrekarelik kapalı alan ile 12 bölümden oluştuğunu söyleyerek, “Galerinin bir kâr amacı yok. Kendi masrafını çıkaracak şekilde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Galerimizde Kazdağları’nın mitolojisi, endemik bitkileri, florası, faunası, eski Edremit’i, Sabahattin Ali’yi, Tuncel Kurtiz’i anlattık. Eserlerin toparlanmasında hem kendi koleksiyonumuzdan faydalandık hem de Edremit halkından çok büyük destek gördük. Galerimizde 87 arkeolojik obje bulunmakta. Arkeoloji müzesi olmamamıza rağmen Özkan Arıkantürk’ün özel koleksiyonunu sergiliyoruz” dedi.

edremitmuze-dha4
ATATÜRK’ÜN FAYTONU VE İLK BASKI NUTUK

Galeride, 1927 yılından ilk baskı ‘Nutuk’ ile Mustafa Kemal Atatürk’ün Edremit’e geldiğinde kullandığı fayton da sergileniyor. Fayton hakkında bilgi veren Bostancıoğlu, “Atatürk’ün Edremit’e 13 Nisan 1934’te ikinci defa gelişinde, Edremit eşrafından Arkök ailesi, Atatürk’e Fransız Rothschild et Fils- Paris marka faytonu tahsis ediyor. Atatürk’ün Edremit’i gezdiği bu faytonu bizim için en değerli eserlerden biri. Galerimiz bahçesindeki camekanlı bölmede koruma altına alarak sergiliyoruz” açıklamasını yaptı.

Müzede ayrıca 5 yıl önce vefat eden sinema oyuncusu Tuncel Kurtiz ile Türk edebiyatının unutulmazları arasında yer alan Sabahattin Ali’nin balmumu heykelleri ile Kurtiz’in kendisine ait çalışma masası ve ‘Ezel’ diziyle ilgili olarak kendi el yazısı ile aldığı notlar da yer alıyor. DHA

edremitmuze-dha3