Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Attila İlhan Edebiyat Ödülleri’ne başvurular başladı
Attila İlhan Edebiyat Ödülleri’ne başvurular başladı
Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı tarafından Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları desteğiyle düzenlenen 3. Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’ne başvurular başladı. 
Kültür Sanat 20 Mart 2018 - 17:26

13 yıl önce aramızdan ayrılan Türk şiirinin duayen ismi Attilâ İlhan'ın düşüncelerini ve anısını yaşatmak amacıyla düzenlenen ‘Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin üçüncüsü için son başvuru tarihi 31 Mayıs 2018 Perşembe günü belirlendi.

Vefatının ardından, 2008 yılında İlhan ailesi tarafından kurulan Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı'nca düzenlenen Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri yarışması ile Attilâ İlhan'ın her eserinde yansımaları bulunan ‘ulusal kültür bileşimini gerçekleştirme' misyonuna lâyık eserlerin desteklenmesi hedefleniyor. Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı bu yarışma ile ayrıca, rahmetli Attilâ İlhan'ın hayattayken yaptığı gibi gençleri, kadın şair ve romancıları teşvik etmeyi de amaçlıyor. Bu çerçevede 30 yaş altı erkek ve yaş sınırlaması olmaksızın kadın yazarların ilk roman ve ilk şiir kitaplarına da ‘Vakıf Özel Teşvik Ödülü’ veriliyor.

KAZANANA 7 BİN 500 TL ÖDÜL

Onursal Başkanlığı'nı Doğan Hızlan'ın üstlendiği Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri'nin seçici kurulunda edebiyat dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan iki ayrı seçici kurulu bulunuyor. Başkanlığını Selim İleri'nin üstlendiği Roman Seçici Kurulu'nun üyeleri arasında Mehmet Eroğlu, Asuman Kafaoğlu Büke, Ülkü Karaosmanoğlu ve İlhan ailesi adına Ali Cem İlhan yer alıyor. Metin Celal başkanlığındaki Şiir Seçici Kurulu'nda ise A. Ali Ural, Haydar Ergülen, Adnan Özer ve İlhan ailesi adına Kerem Alışık görev alıyor. 2017 yılı içerisinde yayımlanmış eserlerin katılabileceği yarışmada, ‘Attilâ İlhan Edebiyat Ödülü'ne hak kazanan şiir kitabı ve roman sahibi ayrıca 7 bin 500 TL; ‘Vakıf Özel Teşvik Ödülü'ne hak kazanan ilk şiir kitabı ve ilk roman sahibi ise 2 bin 500 TL para ödülü sahibi olacak.

Son güncelleme: 11:29 - 21.03.2018