Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Avanak Avni geri döndü
Avanak Avni geri döndü
Geçtiğimiz haftalarda Hasanpaşa’da bulunan Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi önünden çalınan Avanak Avni heykeli, eski yerine, ustası Oğuz Aral’ın yanına yerleştirildi.
Kültür Sanat 4 Ocak 2019 - 17:02

Kadıköy Belediyesi tarafından Temmuz 2017'de yaptırılan usta karikatürist Oğuz Aral ve efsanevi karakteri Avanak Avni heykelleri Hasanpaşa'da hem Kadıköy'e gelenleri karşılıyor hem de Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi'ni gösteriyordu. Heykeltıraş Yunus Tonkuş tarafından Karikatür Evi'nin karşısındaki alana yapılan 80 kilo ağırlığında ve 143 santim uzunluğundaki, bronz Avanak Avni heykeli iki hafta önce ayaklarından ayrılarak çalınmıştı.

‘BİR KİŞİNİN YAPABİLECEĞİ BİR ŞEY DEĞİL'

Heykeltıraş Yunus Tonkuş, Şişli'de bulunarak belediye ekiplerine teslim edilen heykeli, koparıldığı noktadan yeniden birleştirdi. Ayaklarına kaynak yaparak sağlamlaştırılan heykel, yeniden Hasanpaşa'da bulunduğu noktaya dikildi. Avanak Avni heykelini yerine yerleştiren heykeltıraş Yunus Tonkuş “Heykel çalındığı zaman üzüldüm. Sanat eserine sahip çıkılması gerekirken çalındı, olmaması gerekiyor. Bugün okullarda resim dersi yoksa, sanatı sevdiremiyorsanız, ondan bir şey bekleyemezsiniz. Bu heykeli çalmak bir kişinin yapabileceği bir şey değil” dedi.

Son güncelleme: 19:29 - 04.01.2019