Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘AVM tiyatroları hayal gücünde daralma yarattı’
‘AVM tiyatroları hayal gücünde daralma yarattı’
Yönetmen, oyuncu ve akademisyen Mehmet Birkiye, "AVM tiyatroları bu anlamda hayal gücü ve paylaşımda bir daralma yaratmıştır" dedi.
Kültür Sanat 26 Nisan 2019 - 15:08

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi'nin (İPM) İstanbul kültür-sanat hayatının şekillenmesinde etkin rol oynamış aktörlerle izleyicileri buluşturan “İstanbul Perspektifleri” söyleşi serisinin yedincisine yönetmen, oyuncu, akademisyen Mehmet Birkiye konuk oldu. Birkiye, tiyatro ile kentlilik arasındaki ilişkiye dikkat çekti.

Asuman Suner'in moderatörlüğünü yaptığı “Sahne Sanatları Perspektifinden İstanbul’un Dönüşümü” başlıklı yedinci İstanbul Perspektifleri buluşmasında Birkiye, şöyle konuştu:

“İzleyicinin bakış açısı tiyatro için vazgeçilmezdir. İyi bir metin seyircinin kafasında tamamlanır. Oyuncu sadece bir iletkendir. Oyunu değerli kılan sonrasında arkadaşınızla yaptığınız değerlendirmedir. Bu da kentli olmayı gerektirir. AVM tiyatroları bu anlamda hayal gücü ve paylaşımda bir daralma yaratmıştır.”

‘AURA VE GİZEM KAYBOLDU’

Birkiye, oyuncu aurası ve gizeminin kaybolduğunu ifade ederek, “Gizemin esas olduğu eski tiyatro alışkanlığı yerini ya çok sıradanlaştı ya da yerini sahte bir büyüye bıraktı” dedi.