Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Avrupa sanat dünyasında ikinci sahte tablo skandalı
Avrupa sanat dünyasında ikinci sahte tablo skandalı
Fransa'nın güneyindeki Elne şehrindeki müzede sergilenen 20'inci yüzyıl ressamı Etienne Terrus'un eserlerinin sahte olduğu ortaya çıktı. 150 eseri inceleyen uzmanlar, 82'sinin Terrus'a ait olmadığını saptadı.
Kültür Sanat 30 Nisan 2018 - 11:32

NTV’nin haberine göre, 2 ay önce İtalya’da yaşanan sahte tablo skandalının bir benzeri Fransa’da da ortaya çıktı. Fransa’nın güneyindeki bir müzede 1857’de doğan ve 20’inci yüzyılın en önemli ressamlarından olan Etienne Terrus’un tabloları sergileniyordu. Uzmanlar, tabloları inceledi ve 150 tablodan 82’sinin Terrus’a ait olmadığını belirledi. Söz konusu durumu fark eden ise sanat tarihçisi Eric Forcada oldu.

Müze konseyi ve Pyrenees kasaba valisi, tabloların sahte çıkmasının ardından ziyaretçilerden özür diledi. Sahte olduğu anlaşılan resimlerin bazılarında Terrus'un ölümünden sonra inşa edilen binalar yer alıyordu. Yerel polis konuyla ilgili soruşturma başlatırken, bölgenin diğer sanatçılarının da durumdan etkilenebileceğini söyledi.

İLK SKANDAL İTALYA’DA

İlk skandal ise İtalya’nın Cenova şehrinde geçen yıl açılan Modigliani sergisinden yer alan 21 tablodan 20’sinin sahte çıkmasıydı. Skandalın ardından müze, ziyaretçilerine giriş ücretlerini iade etmeye karar vermişti.