Ayla’ya büyük şok! Oscar hayali suya düştü

Oscar’a aday yabancı film kısa listesi açıklandı. Türkiye'nin Oscar aday adayı Ayla listede yer almadı. Tüm dallardaki Oscar adayları 23 Ocak'ta açıklanacak. Oscar ödül töreni ise 4 Mart'ta düzenlenecek.

Ayla’ya büyük şok! Oscar hayali suya düştü

Oscar’da yabancı dilde film adayları için kısa liste açıklandı. Türkiye’nin Oscar aday adayı Ayla listede yer almadı. Öte yandan Fatih Akın'ın Almanya’yı temsil ettiği son filmi In the Fade listeye girmeyi başardı.

Ayla’nın Instagram hesabından konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. “Biz, Ayla filmi ekibi olarak, hedefimizi sinema sanatının en önemli ödüllerinden birini alması için belirledik” diye başlayan açıklama şöyleydi:

“Ve bu amaç için son ana kadar maddi-manevi tüm gücümüzle çalıştık; bu hedefe ulaşacağımıza inandık. Bizi bunu inandıran sadece bizlerin emeği, sizlerin dileği değil; dünyanın dört bir yanındaki Ayla filmi gösterimlerde Toronto’dan Gaziantep’e; İzmir’den Indianapolis’e, Cape Town’dan Tokat’a, Seul’den Los Angeles’a kadar Akademi üyesi, yazar, yapımcı, yönetmen, kameraman, eleştirmen ve sinemaya biletiyle gelen tüm seyredenlerin verdiği ortak olumlu yorumlar ve yüzlerindeki mutlu ifade ile elimizi hiç bırakmamalarıydı.  Üzülerek belirtiriz ki; Türkiye saatlerinde bu sabah açıklanan sonuçlara göre Ayla filmimiz 92 ülkenin yarıştığı Oscar En iyi Yabancı film kategorisinde ilk 9 film arasına girememiştir.

Bizler çok üzüldük ama sevgili seyircilerimizin bu sonuca üzülmemelerini rica ediyoruz: Biz ülkemize, dünyaya Süleyman Amca ve Kim Eunja’nın olağanüstü hikayesini anlatan bir film hediye ettik ve inanın ki dünya Ayla’yı, Türkiye’den çıkan bu filmi çok sevdi.

Türkiye gurur duyacağı bir film ile 92 ülkenin katıldığı bu seneye kadar şahit olunan en çetin Akademi yarışında ülkemizi sanatsal ve ülke tanıtımı alanında başarıyla temsil etti ve etmeye devam edecek. Yoluna devam eden diğer ülke filmlerine başarılar dilerken bu süreçte başta destek olan seyircilerimize, bu hedef için mesai harcamış, bu hedefe inanmış Türkiye ve yurtdışındaki dostlarımıza, resmi, özel kurum kuruluşlara ve organizasyon şirketimize, Ayla ekibine çok teşekkür ediyoruz.
Oscar kampanyamızda gece gündüz çalışarak bize destek olan Los Angeles’taki PR ajansımız Karen Fried & Associates LLC’a da ayrıca teşekkür ederiz.”

ABD'de yabancı film dalında Oscar ödülü adaylarının kısa listesi açıklandı. Listede dokuz film yer aldı. Özel bir komisyon daha sonra belirlenen bu filmlerden en iyi 5 filmi seçecek.

Tüm dallardaki Oscar adayları 23 Ocak’ta açıklanacak. Oscar ödül töreni ise 4 Mart’ta düzenlenecek.

Kısa listeye kalmayı başaran filmler şöyle:

Şili, “A Fantastic Woman,” Sebastián Lelio
Almanya, “In the Fade,” Fatih Akin
Macaristan, “On Body and Soul,” Ildikó Enyedi
İsrail, “Foxtrot,” Samuel Maoz
Lübnan, “The Insult,” Ziad Doueiri
Rusya, “Loveless,” Andrey Zvyagintsev
Senegal, “Félicité,” Alain Gomis
Güney Afrika, “The Wound,” John Trengove
İsveç, “The Square,” Ruben Ostlund

İsmail Hacıoğlu'ndan Oscar açıklaması: 'Verirlerse alırız' İlginizi Çekebilir İsmail Hacıoğlu'ndan Oscar açıklaması: 'Verirlerse alırız' Ayla Oscar'dan eli boş dönmez İlginizi Çekebilir Ayla Oscar'dan eli boş dönmez Ayla'nın Oscar rüyası İlginizi Çekebilir Ayla'nın Oscar rüyası