AYM’den ‘müstehcen’ bulunan Yumuşak Makine ile ilgili karar

Anayasa Mahkemesi (AYM) 2011’de Türkçe’ye çevrilen William S. Burroughs’un Yumuşak Makine (Soft Machine) adlı romanıyla ilgili, kitabı basan yayınevi yetkilisi hakkında 'müstehcenlik' suçundan açılan davanın 3 yıl süre ile ertelenmesine ilişkin verilen yerel mahkeme kararının, 'ifade, sanat ve basın özgürlüğüne aykırı olduğuna' hükmetti.

AYM’den ‘müstehcen’ bulunan Yumuşak Makine ile ilgili karar

DENİZ AYAS

Anayasa Mahkemesi, kitabın çevirmenine 3 bin TL tazminat ödenmesini kararlaştırdı. Mahkûmiyetin kaldırılması için de kararın Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu ve yerel mahkemeye gönderilmesine hükmetti.

Kararda, şöyle denildi: “Küçüklerin başvuruya konu kitabın içeriğine maruz kalmaları oldukça düşük bir ihtimaldir. Başvuruya konu kitabın ne edebi nitelikte bir eser olup olmadığı ne de çocukların korunmasına ilişkin bir tedbir alınması gerekip gerekmediği değerlendirilmiştir.”

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu, söz konusu kitabı incelemiş ve kitabın 20 ayrı yerinde detaylı bir biçimde eşcinsel ilişkilere yer verildiğini, bu nedenle çocukların korunması için bir uyarının yer almadığı değerlendirmişti.

‘AYM HAKLILIĞIMIZI TEYİT ETTİ’

Öte yandan Habertürk’e konuşan kitabı basan Sel Yayıncılık'ın sahibi İrfan Sancı, “Anayasa Mahkemesi de şimdi haklılığımızı teyit ederek, haklarımızın ihlal edildiğine karar verdi. Bu tür eserlerin Türkiye'de böylesi davalarla anılıyor olması, ülke algısı açısından son derece kötü bir tablodur” dedi.

yumusakmakine