Bağcan ailesi bu albümde buluştu

Türk müziğine damga vuran bir ailenin üyesi Sonat Bağcan, yeni albümü 'Nefesim Senle' ile müzikseverlerin karşısına çıktı. Bağcan, yeni albümünde 'Aşk olalım; dünya aşk olsun bizle!’ diyor. Maaile hazırlanan albümün yapımcılığını efsane isim Selda Bağcan üstlenirken, albümdeki çoğu beste ve söz, baba Savaş Bağcan’a ait. Amca Sezer Bağcan ve kardeşler Serenad Bağcan ile Seda Bağcan da beste ve vokalleriyle Sonat Bağcan'a destek verdiler. Sonat Bağcan, yeni albümünün hikayesini Sözcü.com.tr'ye anlattı.

Bağcan ailesi bu albümde buluştu

Uzun süredir sessizdiniz. Bu geri dönüşü neye borçluyuz ve bu kez nasıl bir Sonat Bağcan var karşımızda?
Öncelikle bir evliliğim ve 2 çocuğum vardı. Onların eğitimi ve öğretimi, bunlar bir süreç. Annelik bir süreç zaten. Sonrasında yogaya merak saldım. yoga konusunda kendimi geliştirdim. Bin saate yakın bir eğitim aldım yogayla ilgili ve yoga eğitmenliğiyle arada bir dersler veriyorum. Hayatımda her zaman müzik oldu bir şekilde. Kardeşlerimle konserler yaptım. Ama yoga hayatımın bayağı bir uzun bölümünü aldı diyebilirim. Verdiğim aradan sonra bambaşka şekilde geri döndüm; farkındalıkları olan bir Sonat'ım artık! ‘Aşk’la bakmaya, ‘aşk’la görmeye, ‘aşk’la yaşamaya uyandım ve uyandığım her ne varsa paylaşmak istiyorum.

sonat6
O halde sizin şarkınızda bahsettiğiniz başka bir aşk…
Her şeyi ne kadar hızlı tükettiğimizi, yemek yerken kendimizi gözleyerek bile anlayabiliriz. Bir lokma alıyoruz ağzımıza, hiç tutmadan, tadına varmadan, bir an evvel yutmak istiyoruz. Biraz ön tarafta tutabilsek, dilimizde dokusunu fark edebilsek, tadına varabilsek. Ağzımızda yiyecek varken, biri bir şey sorduğunda, o yiyeceğe hürmetten konuşmasak mesela. Böyle bir varoluş var; her şeyi hızlıca tüketmek yerine, bu varoluş halinde yaşayabiliriz. Şükretmeyi ve kıymet bilmeyi de beraberinde getiriyor bu…

ʻʻ
Mesela babam, çok okur, şarkı sözlerinin yanı sıra çok güzel şiirler de yazar. Dolayısıyla yazdığımız şarkı sözlerini önce onun beğenmesi gerekir, yani onun testinden geçmek önemlidir, keza bu bestelerimiz için de geçerli.

‘SELDA BAĞCAN HER ADIMDA YANIMDAYDI’

Nefesim Senle baştan sona bir aile albümü. Ailedeki bu müzikal beraberlik albümünüze nasıl yansıdı? 
Öncelikle, albüme adını veren ‘Nefesim Senle'nin sözleri bana ait. Onun dışındaki şarkıların söz ve bestelerde babam Savaş Bağcan'ı görüyoruz; ayrıca amcam Sezer Bağcan'dan da bir şarkı var. Kardeşlerim Serenad Bağcan ve Seda Bağcan vokalde eşlik ettiler; hatta ‘Sensiz Olmam' babamla Serenad'ın ortak bestesi. Halam Selda Bağcan için ‘yalnızca yapımcılığını yaptı’ demek kesinlikle hafif kalır; zira hangi şarkıların albüme hangi sırayla gireceğinden tutun, albümün kapak tasarımına kadar her adımda yanımdaydı. Bu kadar müzikalitesi yüksek insanın aynı ailede yer alıyor olması, ortaya bir şey çıkarmaya kalktığınızda, görüldüğü gibi büyük bir destek. Sizi anladıkları, hayata bakışınızı, duruşunuzu bildikleri için, sizinle örtüşebilecek yaratımların zemini zaten baştan hazır; size sadece ortaya ailedeki bu kadar otoritenin aynı anda ‘Bu olmuş!' diyeceği bir yaratım koymak düşüyor. Albümlerimizin ailenin ortak çalışmasıyla çıkmasının yanında, çalıştığımız müzisyen arkadaşlarımız da ortak; mesela hepimizin albümlerinin aranjesini Ekin Eti yapar, miksajını da Deneb Pinjo.

sonat2
Çatışma da oluyor mu aile içinde bu süreçte?
Olmaz mı? Mesela babam, çok okur, şarkı sözlerinin yanı sıra çok güzel şiirler de yazar. Dolayısıyla yazdığımız şarkı sözlerini önce onun beğenmesi gerekir, yani onun testinden geçmek önemlidir, keza bu bestelerimiz için de geçerli. Yorumculuk söz konusu olduğunda hiçbir detonenin gözden kaçmadığı bir ortam elbette hayli zorlayıcı ama mesele duyguyu karşı tarafa geçirerek şarkı söyleyebilmek olduğunda, bunu çok iyi başaran insanlar tarafından yönlendirilmek gerçekten büyük nimet.

ALBÜMÜN SÜRPRİZİ BİR REMİX

Nereye Gidiyorsun'a albümde olmayan fakat dijital platformlarda yayınlanan Armageddon Turk imzalı bir remix de dikkat çekiyor…

Evet, Orkun Tunç'un kurmuş olduğu ve dünyaca ünlü birçok sanatçının mix çalışmalarını yapan Armageddon Turk prodüksiyon ekibi hazırladı. Britney Spears, Inna, Pink, Ciara, Kelis, Jennifer Paige, Selena Gomez, Pet Shop Boys gibi dünyaca ünlü isimlere yaptığı remixlerin yanısıra ülkemizde de Teoman, Tarkan,Nazan Öncel, Mirkelam, Ajda Pekkan, Sezen Aksu gibi isimlere yaptıkları remix ve düzenleme çalışmaları ile tanınıyorlar. Benim de çok hoşuma gitti. Dans edilecek, güzel bir şekle geldi. Onun da bestesi ve sözü babama ait. Albümün sürprizi. Klip için hazırlıklara başladık bile…

Müziğimiz milliyetlerden bağımsız İlginizi Çekebilir Müziğimiz milliyetlerden bağımsız