Bakan Yardımcısı Yavuz: Son üç yılda özel tiyatrolara 80 milyon 967 bin lira destek sağladık

İstanbul Bahçelievler'de 'Sürdürülebilir Kültür Sanat Alanı ve COVID-19 Sonrası Toparlanma Süreci' başlıklı çalıştay düzenlendi. Programda konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, "Son üç yılda özel tiyatrolarımıza toplam 80 milyon 967 bin lira destek sağladık" dedi.

Bakan Yardımcısı Yavuz: Son üç yılda özel tiyatrolara 80 milyon 967 bin lira destek sağladık

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Özel Tiyatrolar Girişimi Derneği iş birliği ile gerçekleştirilen programda konuşan Bakan Yardımcısı Yavuz, “Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak pandeminin başından beri hükümetimizin aldığı kararlar doğrultusunda halk sağlığının korunması çalışmalarına destek olduk. Bakanlığımızın faaliyetlerini dijital ortamlara taşıdık. Bu dönemde çocuk tiyatrolarımız en çok izlenenlerden oldu. Cep telefonundan canlı konser izledik. Dijital tiyatro arşivi geliştirdik. Bu zor dönemde sanatçımızın yanında olmaya çalıştık” ifadelerini kullandı.

“504 ÖZEL TİYATROYA 19 İLDE 24 SAHNE ÜCRETSİZ OLARAK TAHSİS ETTİK”

“Bakanlık olarak özel tiyatrolara 2019 yılında toplam 6 milyon 102 bin lira destek sağlanmışken, 2020 yılında özel tiyatroların projelerine yapılan yıllık yardımlara ek olarak Dijital Tiyatro Arşivi projesi ile birlikte toplam 21 milyon 500 bin lira destek sağladık” diyen Bakan Yardımcısı Yavuz, şöyle konuştu:

* 2021 yılında ise, özel tiyatrolarımızın projelerine yapılan yıllık rutin yardımlarla birlikte Dijital Tiyatro, Tiyatrolarımız Devlet Tiyatroları Sahnelerinde ve Özel Tiyatrolar Yaz Turnesinde projeleri kapsamında verilen ek desteklerle toplam destek miktarı 53 milyon 365 bin liraya yükseltildi.

* Böylelikle, son üç yılda özel tiyatrolarımıza toplam 80 milyon 967 bin lira destek sağlamış olduk. Ayrıca pandemi döneminde sahne açamayan özel tiyatroları desteklemek amacıyla Devlet Tiyatrolarımız bünyesindeki yerleşik ve turne sahnelerimizi, özel tiyatroların kullanımına açtık bu kapsamda 504 özel tiyatroya 19 ilde 24 sahne ücretsiz olarak tahsis ettik, oyunlarının gösterimini sağladık.

“SANAT İYİLEŞTİRİYOR”

Pandemi sürecinin toplumsal ve bireysel anlamda çok şey öğrettiğini aktaran Bakan Yardımcısı Yavuz sözlerini şöyle noktaladı:

* Bu süreç hiç birimiz için kolay olmadı. Kültür ve sanat sektörleri toparlanma sürecinde toparlanmaya başladı. Sanatseverlerimiz etkinliklere çok büyük coşkuyla katılıyor.

* Her zaman dediğimiz gibi sanat iyileştiriyor. Bakanlık olarak dün olduğu gibi bundan sonrada sanat ve sanatçının yanındayız.

Loading...