Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Balzac’ın kaleminden beyaz yakalıların mutsuzluğu
Balzac’ın kaleminden beyaz yakalıların mutsuzluğu
Fransız edebiyatının köşe taşı Honoré de Balzac’ın yazdığı “Çalışanın Fizyolojisi” Türkçe olarak ilk kez yayımlandı. Kitapta Fransa’nın 1800’lü yıllarındaki ofis yaşamı mizahla ortaya seriliyor. Balzac, bürokratik işleyişi ve şehirdeki beyaz yakalıların mutsuzluğunu hicvederken taşranın cazip doğasını da anlatmadan geçmiyor.
Kültür Sanat 8 Ocak 2019 - 11:46

Realizmin öncülerinden ve eserlerinde Fransız Devrimi sonrası yaşanan buhranı en doğal haliyle anlatan Honoré de Balzac’ın “Çalışanın Fizyolojisi” kitabı Türkiye'de ilk kez VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY) tarafından yayınlandı. Balzac, bu kitabında hedef tahtasına ofis çalışanlarını ve 1800'lerin beyaz yakalılarını oturtuyor. Balzac'ın müthiş gözlem yeteneğiyle anlatıma konu ettiği karakterlerin çaresizlik ve mutsuzlukları mizahi bir dille okura ulaşıyor. Kitapta dönemin tozdan geçilmeyen, kasvetli ve stresli ofis hayatının panoraması aktarılıyor. Aksiyomlar ve basmakalıp karakterler ardı arkasına sıralanıyor. Balzac, “Çalışan nedir?” sorusunu “Yaşamak için maaşına ihtiyaç duyan ve istifa etmekte özgür olmayan kişi; çünkü bu kişinin, sonsuz kâğıt kalabalığı üretmekten başka hiçbir alanda donanımı yoktur” şeklinde cevaplıyor.

balzac

Honoré de Balzac

Kitapta Paris'teki bütün büroların birbirinin aynı olduğunu söyleyen Balzac, keza çalışanların ve memurların benzerliği ile yaşayışlarının tek düze yapısını eleştirirken ironiden ödün vermiyor. Balzac, küçük esnaflar ile kapıcıların yaşayışını da hicvediyor.

180 yıl sonra Türkçe'ye kazandırılan “Çalışanın Fizyolojisi”, bürokrasi ve işleyişi anlatırken karşıtlıkları, mizahi ve vurucu yapısını geri plana atmayan detaylarla dolu bir eser.

balzac3