Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Barış Atay’ın oyununa Artvin’de engelleme!
Barış Atay’ın oyununa Artvin’de engelleme!
Barış Atay, 'Sadec Diktatör' oyununu Artvin'deki Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi'nde sahnelemeyi planlıyordu. Ancak oyun İl Özel İdaresi tarafından 'sakıncalı' bulundu ve salon tahsisi iptal edildi. Kararı duyan yurttaşlar ve izleyiciler İl Özel İdaresi'ni protesto etti. 
Kültür Sanat 9 Ocak 2018 - 18:15

Barış Atay’ın ‘Sadece Diktatör’ isimli tek kişilik oyununun Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde 12 Ocak günü saat 19.00’da, salonun uygun olmaması halinde ise 14 Ocak günü saat 18.00’de yapılması talebiyle Artvin Valiliği’ne başvuru yapılmıştı. Valilik, başvuruya, ‘gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması halinde’ izin vermişti. Ancak, valilik tarafından gönderilen yazıda kültür merkezinin sorumluluğunun Artvin İl Özel İdaresinde olduğu belirtilerek iznin buradan alınması istenmişti.

İl Özel İdaresi, başvurunun yeniden inceleneceğini açıklamıştı. İnceleme sonucu İl Özel İdaresi’nden oyunun içeriğinin ‘uygun görülmediği’ ve salon tahsisinin yapılamayacağı bildirildi. Artvin İl Özel İdaresi tarafından Genel Sekreter Yardımcısı Abdurrahman Anlaş imzasıyla gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Valilik Makamına vermiş olduğunuz 19/12/2017 Tarih ve 4 Sayılı yazınız Valilik Hukuk İşleri Şube Müdürlüğünce incelenmiş olup adı geçen tiyatro oyununun oynanmasına izin verilmiştir ancak idaremizce tiyatro konusunun yeniden incelenmesi sonucu oyun içeriği tarafımızdan uygun görülmemiş olup salon kiralamasının yapılamayacağının bilinmesini önemle rica ederim.”

Karar üzerine İl Özel İdare’de protesto başladı. Protestocular ise engele ilişkin açıklama yapılmazsa binayı terk etmeyeceklerini söyledi.

 

‘İZİN VERSELER DE VERMESELER DE SEYİRCİYE ULAŞTIRIYORUZ’

Barış Atay’ın ‘Sadece Diktatör' oyunu sahnelenmeye başladığından bu yana Ankara, Van, Antalya, Burdur, Denizli, Uşak, Alaşehir, Manisa, Konya illerinde engellemeye uğradı. Oyun tüm engellemelere rağmen alternatif salonlarda izleyiciyle buluşuyor. Sözcü.com.tr‘nin ulaştığı Atay, “Farklı farklı illerde farklı engelleme çabaları oluyor. kimi salon vermiyor, kimi izin vermiyor. Biz açıklamayı yaptık. Bu aynı zamanda politik bir mesele. İzin verseler de vermeseler de oyunu seyirciye ulaştırmanın yolunu buluyoruz. Bulmaya devam edeceğiz. İktidarın, ya da siyasi erkin sanat eserini yasaklamaya çalışmasa da bir şekilde bu işi icra edeceğiz” dedi.

Son güncelleme: 18:43 - 09.01.2018