Başı dertten kurtulmuyor… Ünlü aktör Johnny Depp’e intihal suçlaması

Ünlü aktör Johnny Depp ve gitarist Jeff Beck, ortak albümleri "18"de hapisteki bir adamın şiirinden şarkı sözleri çalmakla suçlanıyorlar.

Başı dertten kurtulmuyor… Ünlü aktör Johnny Depp’e intihal suçlaması

Rolling Stone’un haberine göre, albümde yer alan “Sad Motherfuckin’ Parade” şarkısı, 1964 yılında cinayet ve silahlı soygundan hapis yatmış, kendini “hilekâr” ilan eden Slim Wilson’ın bir şiiri ve şarkısı olan “Hobo Ben”den birkaç satır almış gibi görünüyor.

“Hobo Ben”de yer alan satırlardan bazıları şu şekilde:

Kültürün ve güzelliğin hanımları bu kadar zarif, aranızda bana şarap ikram edecek olan var mı?
Ben perişanım biliyorum ama kokum yok
Ve Tanrı bana içki ısmarlayacak bayandan razı olsun.
Kalın kalçalı Hattie gülerek Nadine’e döndü
Ve dedi ki, ‘O korkak o… çocuğunun gerçekten ihtiyacı olan şey, çocuk, banyo.’

Şarkıdan birkaç satır, Depp ve Beck’in “Sad Motherfuckin’ Parade” şarkısında yer alıyor… “Pervasızım, biliyorum, ama kokum yok”, “Tanrı bana içki ısmarlayacak hanımefendiyi korusun” ve “O korkak o… çocuğunun gerçekten ihtiyacı olan şey, çocuk, banyo.”

BELGELEYEN UZMAN UYARDI

Slim Wilson’ın şiirlerini belgeleyen ve Buffalo Üniversitesi’nde profesör olan halkbilimci Bruce Jackson da, Rolling Stone’a şunları söyledi: “Tüm parçada Depp ve Beck’in katkıda bulunduğunu bulabildiğim sadece iki satır ‘Büyük zaman o. çocuğu’ ve ‘Seviyemi düşürün'”.

“Diğer her şey Slim’in performansından. Hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım. 50 yıldır bir şeyler yayınlıyorum ve ilk defa biri bir şeyi yırtıp üzerine kendi adını koymuş.”

Bununla birlikte, sözlü gelenek yoluyla aktarılan bir çalışma olan “Hobo Ben”in orijinal yazarlığının izini, telif hakkıyla birlikte sürmek imkansız olabilir.

Jackson, şarkı üzerine hak iddia ederken Jackson’ın transkripsiyonların telif hakkına sahip olduğunu ve onu ABD yasalarında yazarla eşdeğer hale getirdiğini söyleyen avukat Kevin J. Greene de, Rolling Stone’a bunun daha etik bir sorun olabileceğini belirtti.

 

'Top Gun: Maverick' filminin yapım şirketine telif nedeniyle dava İlginizi Çekebilir 'Top Gun: Maverick' filminin yapım şirketine telif nedeniyle dava Bilim insanı 'yıldız' diye sucuk fotoğrafı paylaştı, ortalık karıştı İlginizi Çekebilir Bilim insanı 'yıldız' diye sucuk fotoğrafı paylaştı, ortalık karıştı Johnny Depp'in eski sevgilisi Ellen Barkin'in tüm ifadesi ortaya çıktı İlginizi Çekebilir Johnny Depp'in eski sevgilisi Ellen Barkin'in tüm ifadesi ortaya çıktı

 

Loading...