Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Başkalarının hayalleriyle mutlu olamazsınız
Başkalarının hayalleriyle mutlu olamazsınız
‘Bir Hayal Bir Oyun’ projesi kapsamında ‘Hayal Çalan Cadı’ adlı hikayesi tiyatro oyununa uyarlanan Ceren Çelik, büyükleri hayallerinin peşinden koşmaya davet etti. 9 yaşındaki minik yazar, Zorlu Holding’in yürüttüğü projeye nasıl dahil olduğunu ve hayallerini anlattı.
Kültür Sanat 11 Şubat 2018 - 03:14

– Bize kendinden bahseder misin? Yarışmaya katılma ya nasıl karar verdin?

9 yaşındayım, Hatice Seyit Çeker İlkokulu'nda 4'üncü sınıfa gidiyorum. Yarışmayı ablam internette görmüş, geldi, bana ‘Hadi sen de katıl' dedi. Önce çekindim. Bana, ‘Sen çok güzel hikayeler yazıp, gelip bize anlatıyorsun, şimdi onlara anlat,' dedi.

– Öykünde neyi anlatıyorsun?

Bir tane cadı var ve mutlu olabilmek için kasabada yaşayanların hayallerini çalıyor. Kasabadaki herkes hayallerini kaybedince mutsuzluk tüm kasabayı sarıyor. Kasabadan iki kişi cadıyla konuşup kasabanın hayallerini geri alıyorlar. Tam kaçacaklarken hayaller etrafa saçılıyor. Cadıya hayalleri gösterip “Bak bu bisiklet seni mutlu etmez, o ancak sahibini mutlu eder” diyorlar. Onlarla konuşurken cadının kalbi yumuşuyor ve onlar gibi olmak istediğini itiraf ediyor. Cadı da bundan sonra kötü güçlerini kullanmayı bırakıp sadece iyi güçlerini kullanıyor.

Hayalim doktor ya da yazar olmak

– Yarışma sonucunu öğrendiğinde ne yapın?

Çok heyecanlandım, aslında okulda öğrendim. İlk ablam öğrenmiş ve anneme babama söylemiş. Babam zaten yarışmaya katıldığımı da bilmiyordu çok şaşırmış ama tam anlamamış neler olduğunu. Sonra ona internetten göstermişler ve babam da öğretmenimi arayıp haber verdi. Sınıfta duydum ilk, çok şaşırdım ve sıranın üstüne çıkıp zıplamaya başladım.

– Geleceğe dair hayallerinneler?

Hayalim doktor ya da yazar olmak.

zh_ceren_celik-2

– Okul arkadaşların bu başarını nasıl karşıladı?

Ertesi gün okula gittiğimde okulda yazdığım öyküyü tüm arkadaşlarıma okudum ve tüm sınıf beni alkışladı, herkes tebrik etti. Hatta teneffüste diğer sınıflardan birbirine beni gösterip aralarında konuştuklarını gördüm. Çok gururlandım. Biraz ünlü olmuş gibi hissediyorum kendimi.

– Öykünün sahnelenecek olması sana neler hissettiriyor?

Çok mutluyum. Aslında ilk 10'a girmeyi bekliyordum ama 1'inci olabileceğimi hiç düşünmemiştim. Şimdi ‘Yaratıcı Yazarlık Atölyesi'nde Süleyman Bulut ve Renan Özdemir'i dinledim. Yeni hikayeler yazarken burada öğrendiklerime dikkat edeceğim.