Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Batman’da DT oyunu sansürlendi
Batman’da DT oyunu sansürlendi
Batman İl Kültür Turizm Müdürlüğü yetkilileri, kente gelen Adana Devlet Tiyatrosu oyunu 'India Bankası'nı 23 Ocak'ta izlemeye gitti. Oyunun ardından iki sahnenin çıkarılmasını istedi. Sanatçılar isteğe itiraz edince, oyunun 24 Ocak'ta perde açması engellendi. Oyunu sansürlemek ise Batman İl Kültür Turizm Müdürlüğü yetkisinde değildi. Müdürlük sözcü.com.tr'ye yaptığı açıklamada ise iddiaları reddetti...
Kültür Sanat 31 Ocak 2018 - 11:09

DENİZ AYHAN/ANKARA

Sebastien Thiery'nin yazdığı, Olcay Poyraz'ın dilimize çevirdiği ve Murat Çidamlı'nın yönetmenliğini yaptığı, iki perdelik komedi “India Bankası” adlı tiyatro oyunu, Batman 'da yasaklandı. Adana Devlet Tiyatrosu tarafından sergilenen oyunun yasaklanmasına cinsellik içeren sahnelerin neden olduğu belirtildi. Oyunu geçtiğimiz hafta Batman İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Osman Özdaş ve Batman Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Abidin Bingül de oyunun ilk günkü temsilini seyretmişti.

Adana Devlet Tiyatrosu tarafından Batman’da sergilenen ‘India Bankası’ adlı tiyatro oyununun Batman'da yasaklandığı duyuruldu. İl Kültür Müdürlüğü görevlileri tarafından iptal edildiği açıklaması yapıldı. Oyunun yasaklanmasında cinsellik içeren sahnelerin neden olduğu belirtildi. Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği (DETİS), oyunu izleyen İl Kültür Müdürlüğü yetkilileri tarafından iki sahnenin oyundan çıkarılmasının istendiğini, çıkarılmadığı için de oyunun engellendiğini savundu.

Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği’nden yapılan açıklamada, “Oyunun ilk günkü temsilini izleyenler arasında bulunan İl Kültür Müdürlüğü yetkilileri, iki sahneden rahatsız olmuş ve bu iki sahnenin çıkartılarak oynanmasını istemişlerdir. İl Kültür Müdürlüğü, biletleri olduğu gibi iade ederek, oyuna seyirci gelmesini engellemiştir. Salona oyun izlemeye giden birkaç seyirci de Kültür Müdürlüğü görevlisinin ‘Oyun iptal edildi' şeklindeki uyarılarıyla geri çevrilmiş ve oyun oynanmamıştır” denildi.

‘SANSÜR YOK, SEYİRCİLER OYUNU TERK ETTİ’

Öte yandan, Batman İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı, sözcü.com.tr‘ye yaptığı açıklamada, oyunun sansüre uğramadığını belirterek, “Oyun ilk gün oynanırken, bir iki sahneden dolayı izleyiciler oyunun yarısında salonu terk etmişler. Buna rağmen, İl Müdür Yardımcımız oyunun sonuna kadar kalmış ve oyunculara çiçek takdim etmiş. Bizim sansür yapma gibi bir durumumuz yok. Biz burada sanatçılara mihmandarlık yaptık” dedi.
OYUNUN KONUSU

India Bankası Fransa'da varlıklı bir emlakçının bir banka şubesinde konusu geçiyor. Para çekmek için banka şubesine giren emlakçı, bankanın Hintli bir şirket tarafından satın alındığı gerçeğini öğrendiğinde, kendini içinden çıkılmaz bir kapana hapsedilmiş olarak bulur. Bu kapandan kurtulması için çok yüksek bir bedel ödemesi gerekecektir. Küresel, çok uluslu vahşi kapitalizmin sadece ekolojik dengeyi, yoksulları ve geri kalmış ülkelerin halklarını değil, modern-burjuva bireylerin hayatlarını ve ahlaki değerlerini de nasıl ele geçirdiğine ve ‘yoksullaştırdığına dair absürt bir komedi.

Son güncelleme: 16:07 - 31.01.2018