Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bazen insanlığımdan utanıyorum
Bazen insanlığımdan utanıyorum
Şu sıralar ekranların en sevilmeyen karakterlerinden birine hayat veriyor Seray Kaya… ‘Kadın’ dizisinde başarıyla canlandırdığı Şirin rolüyle izleyicilerin nefretini kazanan genç oyuncu, son zamanlarda artış gösteren şiddet olaylarına isyan ettiğini söylüyor...
Kültür Sanat 3 Şubat 2018 - 06:36

Röportaj: Taner BİLDİK

– ‘Kadın' dizisinin gizemli karakteri Şirin olarak izliyoruz sizi. Dizi ve başarısı için neler söylemek istersiniz?

Bir çok insanın yaşadığı gerçek hikayelere, karakterlere değiniyor olmamız bu kadar sevilmeye sebep diye düşünüyorum.

– Şirin sorunlu bir genç kız…

Yaşadığımız dünyada normallik ölçülerinde sağlıklı bir ruha sahip yaşayanların sayısının çok az olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden Şirin benim için ‘kötü' biri değil, hastalıkları olan biri.

– Şirin ile benzer yönleriniz var mı?

Mutluyum ki içimde Şirin'in yaşadığı gibi bir öfke, dolduramadığı boşluklardan yok.

seray-kaya-3

Belki biz değiştiririz!

– Dizide Türkiye'de kadın olmanın zorlukları da işleniyor. Sizce Türkiye'de kadın olmak neden zor?

Bu, erkek egemenliğinin daha baskın olmasıyla alakalı bir durum. Yoksa herkes kadınların dünyayı daha güzel bir yaşama dönüştürebileceğinin farkında.

– Son zamanlarda kadına yönelik artan şiddet olayları hakkında neler söylemek istersiniz?

Dünyamızda ne yazık ki sadece kadınlar değil, çocuklar ve hayvanlara karşı da bir şiddet durumu var. Ben canlılara yapılan her türlü şiddetin karşısındayım. Hiçbir neden şiddeti kabul edilir yapamaz. Öyle şeyler görüyoruz ki bazen insanlığımdan utanıyorum. Kendi adıma hayvan hakları derneklerine destek verip, şiddet karşıtı ve farkındalık çalışmalarında yer almaya çalışıyorum.

seray-kaya-5

Artık bir ustam var…

– Bennu Yıldırımlar gibi bir ustayla çalışmak ne gibi avantajlar sağlıyor?

Alışagelmiş sözlerin dışında hem çok eğlenceli hem de artık oyunculuğa başka yönleriyle de bakabilmemi sağlayan bir ustam var. Yıldırımlar ve Şerif Erol'un nasıl eğlenceli olduklarına şahit oluyorum.

Yalan söyledim

– Aileniz önce oyuncu olmanıza tepki vermiş. Peki sonra nasıl ikna oldular?

Ailem her anlamda bana destek verdi fakat bu sektörle ilgili olumsuz algıların var olması nedeniyle kaygıları vardı. Oyuncu olmayı çok istediğim için onlara yalan söylemek zorunda kaldım. İlk projem ‘Huzur Sokağı' dizisinin sözleşmesini imzaladıktan sonra aileme söyledim…