Sözcü Plus Giriş

Beaten Fame: ‘Umudumuz sevginin kazanması yönünde’

Elçin Orçun ve Güven Gültekin'in kurduğu Beaten Fame, son dönemlerin dikkat çeken gruplarından. Geçtiğimiz yıl Dünya isimli single ile dinlediğimiz Beaten Fame, bu yılın başında 'Kim Bilir' ile karşımızda. Şarkılarını, mix'lerini, aranjmanlarını, hatta kliplerinin yönetmenliğini kendi yapan Elçin ve Güven, serüvenlerini sözcü.com.tr'ye anlattı: "Bizim umudumuz sevginin kazanması yönünde. Bu savaş sevgiyle nefretin savaşı. Sevmenin daha doğrusu olduğunu sonunda görecekler çünkü seven bir kişi, sevgisiz milyonlarca kişiyi sevebilir."

Sercan MERİÇ
Güncellenme: 12:04, 06/02/2018
Beaten Fame: ‘Umudumuz sevginin kazanması yönünde’

Beaten Fame’in serüveni nasıl başladı?
Güven Gültekin: Aslında bizi Salih Topuz bir araya getirdi. İkimiz de ayrı ayrı tanışıyorduk ve birlikte çok güzel şeyler yapabileceğimizi düşündüğünü söyleyip bizi buluşturdu diyebiliriz. Tanıştığımızdan beri de bir üretim sürecindeyiz.
Elçin Orçun: İlk zamanlarda benim konserlerimi daha müzikal bir hale getirmekti niyetimiz. Sonrasında Güven'in altyapıları benim söz ve bestelerimle buluşmaya başladı. Yoğun bir üretim süreci yaşamaya başladık. Yakaladığımız bu güzel enerjiyi taçlandırmak istedik. Adını da Beaten Fame koyduk.

Reklam müzikleri tasarlayarak müzik arenasında boy göstermişsiniz. Bu durum Beaten Fame’e nasıl bir zenginlik sağladı?
Güven Gültekin: Yaptığım işlere tam reklam müziği denebilir mi pek emin olamasam da kısaca özetleyeyim. Batesmotelpro ile birlikte çalışıyordum. Yani, video ne gerektiriyorsa onu yapıyordum, çünkü sadece müzikli işleri yok ekibin. Bu sayede ses mühendisliğinde kendimi yetiştirdim. Sadece müzik ve ses dışında video ve sinema ile ilgili de çok şey öğrendim. Batesmotelpro ile yollarımızı ayırdıktan sonra drum machine çalmayı öğrenip tamamen live performans ve müzik prodüksiyona yöneldim. Beaten Fame’de de neredeyse her şeyi kendimiz yapıyoruz. Şarkılarımızı, mix’lerimizi, aranjmanlarımızı, son klibimizde yönetmenliği de kendimiz yaptık. Büyük zenginlik sağladı diyebilirim.

beatenfame6
SİHİRLİ BİR SÜREÇ

Rap müzikle de yakın bir isimsiniz. Beaten Fame ile yeni bir stilde müzik yapıyorsunuz. Aralarındaki fark nedir?
Elçin Orçun: Aslında aradaki tek fark Güven'in benim için muazzam olan sound’u. Ben müziğe aşığım, müzik ilk aşkım. 13-14 yaşlarında break dans yapan çocukların kaset çalarında duyduğum breakbeat ritmlerinde ilk kez kalbim bu kadar hızlı atmıştı. Hala dün gibi aklımda. Müzik bence bizim galaksiyle bağlantımız. Beaten Fame’de müzikal yolculuğumun en büyük hediyesi.

İkinci tekli Kim Bilir’de söz ve müzik size ait. Nasıl bir motivasyonla ortaya çıktı şarkı?
Elçin Orçun: Şarkıları yazarken hayatın bende bıraktığı izleri takip ediyorum. Tek motivasyonum düşünmeden sözcüklerin ve melodilerin içimden akıp gelişi. Bu sihirli bir süreç. Çünkü kendiliğinden ve aniden gelişiyor. ‘Kim Bilir' kendi içinde bir sürü gizli mesaj barındıran bir şarkı, söyleyemediğimiz o kadar çok şey var ki… Bu dünyanın şu anki sisteminde ters giden, yanlış olan o kadar çok şey var ki… Büyüdükçe bunları görmezden gelemez oluyor insan sanırım.

SAKİN AMA KOMİK TİPLERİZ

Şarkıda ‘Doğar her gün, yenilenir ruhum, bu bir savaşsa kazanacak umudum’ sözleri dikkat çekiyor. Neye dair bu savaş ve umut?
Güven Gültekin: Bizim umudumuz sevginin kazanması yönünde. Bu savaş sevgiyle nefretin savaşı. Sevmenin daha doğrusu olduğunu sonunda görecekler çünkü seven bir kişi, sevgisiz milyonlarca kişiyi sevebilir.
Elçin Orçun: Buna gerçekten inanıyoruz. Hayatı sevgiyle yaşayabildiğimiz için bu şarkılar doğuyor ve yeşeriyor.

beatenfame4
Birbirinizle iletişiminiz, ilişkiniz nasıl ilerliyor, üretim sürecinde ve sosyal yaşamda?
Elçin Orçun: İkimiz de sakin ama komik tipleriz aslında. Benzer çok özelliğimiz var. Bu yüzden kahkahası bol, sessizliği az, her konuyu konuşabilen tartışabilen, mutlaka çözümleyen ve birbirimize iyi bakan insanlarız. Üretmeyi bir iş olarak görmüyoruz. Hayatımızın bir parçası, her an müzik yapabilir bir haldeyiz. Müzikal olarak her şeyi kendimizin yapabiliyor olması müthiş bir özgürlük sağlıyor. Sosyal yaşantımıza gelince…Genelde evdeyiz. Dışarısı bizi biraz korkutuyor artık açıkçası. Vaktimizi yeni şarkılar yaparak değerlendirmeyi tercih ediyoruz. Dostlarımızla da evlerde kavuşmaktan keyif alıyoruz. İnsanlar ilk zamanlar biraz şikayet ediyorlardı ama artık herkes alıştı sanırım. ‘Evdeyseniz geliyoruz’ diyorlar.
Güven Gültekin: Biz tanıştığımızdan beri birlikteyiz, neredeyse iki senedir. Hayattan yan yana keyif alıyoruz ve yan yanayız. Sadece üretirken ikimiz de yalnız olmayı tercih edebiliyoruz zaman zaman… Bu durum müziğimize daha büyük bir özgürlük sağlıyor. Tekrar bir araya gelip parçaları birleştirmenin tadı da başka oluyor açıkçası.

İNGİLİZCE ŞARKI YAPMAYACAĞIZ

Yaptığınız müzik aynı zamanda globalleşmeye de çok teşne. Bu konuda yurtdışında çalışmanız var mı?
Güven Gültekin: Çok teşekkürler. Yurtdışına yönelik özel bir çalışmamız yok ama çok güzel tepkiler alıyoruz. Çok güzel insanlarla tanışıp fikir alışverişlerinde bulunuyoruz ve elbette yurtdışındaki festivallerde yer almayı istiyoruz tabi. Şarkılarımızı İngilizce yapmayı düşünmüyoruz, eğer soruda bunu da kastediyorsanız. Ama hayallerimiz arasında yurtdışından isimlerle de çalışmak var elbette.

beatenfame5
Beaten Fame’in yakın bir zamanda albüm çıkarma planı var mı?
Elçin Orçun: Geçtiğimiz bu 2 yıl içerisinde 30'a yakın şarkı yaptık… Şirketimizle birlikte planlayarak yönetiyoruz geleceğe yönelik bu süreci. Önce 4 şarkılık bir EP, sonrasında AGA B ile bir EP ve ardından albüm yapmayı istiyoruz. Hayalimiz bu yönde.  Ben kalpten istenilen tüm hayallerin günü geldiğinde gerçekleştiğine inanıyorum. Bunu tüm hayatım boyunca tecrübe ettim. Bu yüzden hayaller gerçekleşmek için var bunu asla unutmasınlar!

Yayınlanma Tarihi:12:01,