Bedri Baykam’dan sokak tarihi kitabı

Bedri Baykam'ın ‘Türk Bedri’yle Tanışın’ adlı kitabı okurla buluşuyor

Bedri Baykam’dan sokak tarihi kitabı

Ünlü ressam Bedri Baykam, yaşı insanlık tarihi ile eş sayılabilecek ‘duvar yazısı' (Graffiti) sanatının dünü ve bugününü kendi estetik evrimi ile kıyaslayan, yeni bir kitaba imzasını attı.

bedri

Türk ressam Bedri Baykam’ın yeni kitabı “Graffoman'dan Sokak Sanatı'na: Türk Bedri'yle Tanışın” adıyla okurlara sunuldu. Yaklaşık 400 sayfalık yayında sanatçı ve yazar, tarihöncesinde duvara resimler çizen ‘ilk insan'ları ‘Graffoman' olarak nitelerken, bu sanatın gelişiminde Sümerler'in etkisi olduğunu ileri sürüyor.

DÜNYA SİYASİ TARİHİNE İNCE GÖNDERMELER

Baykam'ın kitabında bu sanatın gelişmesinde dünya tarihine etkisi olmuş iki büyük savaşın da payı olduğu bilgisi verilirken, örnek olarak her iki dünya savaşında da kullanılan, Fransa'daki Verdun Kalesi duvarlarına, ABD'li askerlerin, ‘Ben buraya bir daha gelip, adımı yazmak istemiyorum” yazmış olduklarını ifade ediyor. Yine, 2. Dünya Savaşı'ndan kalma ‘Graffiti' efsanelerinden sayılan ‘Kilroy Buradaydı/Kilroy Was Here' ise, Türkiye'deki ‘Mehmetçik' kavramıyla ilişkilendirilmiş.

Çalışmasında 1968 olaylarından Berlin Duvarı'nın çöküşüyle gelen yeni sokak kültürüne kadar uzanan Baykam, kitabında graffiti tarihini anlatırken, bir yandan da dünya siyasî tarihine de göndermelerde bulunuyor.